Daria Gunina – Litva

Název hostitelské vysoké školy: Kaunas University of Technology; School of Economics and Business

Termín: 17. 09. 2018 – 18. 12. 2018

Přístup k zahraničním stážistům
Všichni byli velice ochotní a vstřícní, snažili se být nápomocní. Kolegové, co nemluvili anglicky, se snažili domluvit rusky. Mam jen pozitivní dojem. A moje obrovské díky patří Doc. dr. Rimantė Hopenienė a mé mentorce Doc. dr. Žanetě Piligrimienė, kterým jsme vděčná za veškerý čas co mi věnovaly, za pomoc, péči a ochotu.
Kvalita organizace stáže
Začala jsem řešit stáž s velkým předstihem (cca pět měsíců dopředu), takže nebyl žádný zádrhel. I ze strany KTU, i ze strany OZS VŠE v Praze a naší fakulty všechno fungovalo perfektně. Organizaci stáže hodnotím pozitivně, a to jak z hlediska administrativních záležitostí, tak i z hlediska spolupráce přímo během stáže.
Náročnost vykonávané činnosti
Náročné to bylo hlavně z časového hlediska: 3 měsíce je opravdu krátká doba na psaní disertační práce.
Soulad vykonávané činnosti se studiem
Stáž odpovídala mým představám a zaměření mého studia. Během stáže jsem aktivně pracovala na disertační práci a pravidelně jsem svůj výzkum konzultovala s mentorkou. Zúčastnila jsem se dále velké obhajoby disertační práce na téma „Consumers Engagement Behaviour in Social Media Communication Impact on Brand Equity“. Dále jsem během svého pobytu navštěvovala semináře z předmětu „Contemporary Management Theories and Concepts“ (vyučovaného prof. dr. Astou Pundzienė).
Atraktivita místa (města)
Atraktivita města pro mě vůbec nebyla rozhodovacím kritériem. Kaunas má atraktivní polohu, pokud někdo chce procestovat Pobaltí. Pro mě osobně velkým bonusem Litvy bylo to, že obyvatelé, kteří neumí anglicky, s velkou pravděpodobností umí rusky – takže v obchodě, v MHD, v lékárně a kdekoliv jinde se vždy dalo domluvit bez problému.
Kvalita ubytování
Ubytování jsem sháněla na „poslední chvíli“ asi tři týdny před odjezdem a bylo dost náročné najít něco vhodného a cenově dostupného. Navíc, pronájem často funguje buď jako dlouhodobý (minimálně na rok) nebo krátkodobý (denní sazba). Na tři měsíce krátkodobé nabídky vycházely velice draho, takže byl problém sehnat vůbec něco kromě pokoje na kolejích. Zachránila mě kolegyně přímo z KTU, a ubytování nakonec bylo naprosto skvělé.
Příležitosti pro trávení volného času
Těžko hodnotit, většinu času jsem trávila prací buď na bytě, nebo na univerzitě. Kdo potřebuje, tak ten najde jak se zabavit a čím se rozptýlit. Je pravda, že Kaunas není „Las Vegas“, a moc zážitků člověk asi nepřiveze, ale to je přesně to, co je dle mého názoru na výzkumné stáži třeba: klid na práci.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy výjezdu pro osobní rozvoj Stáž na dané univerzitě pro mne byla užitečná jak z hlediska studijního (prohloubení znalosti v oblasti metodologie výzkumu), tak odborného (nové pohledy na problematiku, výzkumná spolupráce).
Hlavní přínosy pro disertační práci Během pobytu jsem aktivně pracovala na disertační práci, pravidelně jsem svůj výzkum konzultovala s mentorkou,
a ve výsledku jsem značně vylepšila výzkumný design své disertace
Doporučení pro studenty
  1. Zařizovat si vše kolem stáže dopředu (zajistit ubytování s předstihem!)
  2. Volit delší dobu pobytu (3 měsíce a více)
  3. Hlavním rozhodovacím kritériem pro volbu univerzity/stáže by měl být a) mentor, za kterým student jede, a jeho/její (mentora/mentorky) obor zájmu; b) předměty a semináře v AJ, které univerzita doktorandům nabízí.