AI Social Design Thinking Lab

Název projektu AI Social Design Thinking Lab
Hlavní řešitel z FM VŠE Ing. et Ing. Lucie Sára Závodná, Ph.D.
Registrační číslo projektu ATCZ271 AI SDT-LAB
Agentura/program Interreg Rakousko-Česká republika
Datum zahájení projektu 1. 9. 2021
Datum ukončení projektu 31. 12. 2022
Celkové uznané náklady € 401 400
Hlavní nositel Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta managementu

Popis projektu

Projekt ATCZ271 AI SDT-LAB pomáhá spojit digitální strategie s reálnou implementací umělé inteligence (AI) do podniků a veřejné správy.

Projekt je financován z programu Interreg Rakousko-Česká republika a spolufinancován ze státního rozpočtu ČR.

Hlavní cíle projektu

  • Identifikovat příležitosti pro využití umělé inteligence (AI)
  • Optimalizovat organizační procesy s AI
  • Překonat bariéry implementace AI

Partneři projektu

Využití umělé inteligence (AI) v malých a středních podnicích a veřejné správě, je cílem evropských, národních i regionálních digitalizačních a inovačních strategií. Z dostupných dat a zkušeností je ale zřejmé, že v partnerských regionech tohoto projektu (jižních Čechách, Horním Rakousku a Vídni) je potenciál AI využíván výrazně méně než v jiných evropských a mimoevropských zemích. Tento deficit je nejvíce patrný v oblasti vědy a výzkumu, marginálně pak v návaznosti na procesy velkých firem.

Z územního propojení partnerských regionů projektu vyplývá řada existujících vztahů a vazeb v oblasti hospodářství, cestovního ruchu, vzdělávání, sociální oblasti, oblasti životního prostředí a veřejné správy, ale existuje také řada společných překážek, které brání dalšímu rozvoji společného území, a to i v případě zavádění nových technologií a trendů do procesů MSP a institucí působících v příhraničí. Umělá inteligence hraje v této souvislosti významnou roli, neboť je nejen megatrendem v oblasti digitalizace, ale přináší také celou řadu nových možností a příležitostí, aktuálních zejména s ohledem na současné celosvětové dění.

Cílem tohoto projektu je vytvořit přeshraniční síť spolupracujících subjektů za účelem (1) společné identifikace možností praktického využití AI, (2) nalezení vhodné a efektivní míry aplikace této technologie k optimalizaci procesů organizací a (3) nalezení způsobů, jak překonávat stávající bariéry komplikující zavádění AI do praxe.

Výstupy projektu budou realizovány na základě úvodních analytických prací, z nichž vzejde dokument přeshraniční strategická agenda upravující společný postup partnerů předkládaného projektu s cílem vzájemně podpořit a urychlit přeshraniční zavádění AI do firemní a institucionální praxe. Za účelem podpory realizace strategické agendy budou na obou stranách hranice vytvořeny speciální laboratoře – AI Social Design Thinking Labs. Součástí metodiky laboratoří bude také diskuze partnerů týkající se odpovědné implementace a užívání AI. Doprovodným nástrojem konceptu laboratoří budou 3 úvodní osvětové a vzdělávací moduly zaměřené na vybrané cílové skupiny. Přeshraniční využití výstupů projektu bude podpořeno ucelenou sadou komunikačních nástrojů.


Aktuality z projektu

V první fázi projektu partneři zpracovávají aktivity z pracovního balíčku 1, kde se nachází analýzy současného stavu, vytváření strategické agendy, mapy infrastruktury AI a interview se zájmovými skupinami.

Druhá fáze projektu (balíček 2) dala vzniknout dvěma laboratořím pro AI (social design thinking). Jedna z nich je v rakouském Steyru na FH OO. Využívána je jak pro výuku studentů, tak pro firmy, které se mohou učit využití umělé inteligence ve svém podnikání. Laboratoř jsme ve složení Lucie Sára Závodná, Mojmír Sabolovič, Jiří Dvořák a Simona Bažantová navštívili během Dnů otevřených dveří 19. – 20. května 2022. Společně s dalšími partnery – JVTP z Českých Budějovic a IHS z Vídně byl také konzultován dosavadní průběh projektu a naplánovány další kroky. Dne 1. 6. 2022 proběhlo také setkání na Dnu otevřených dveří ve druhé AI Social design thinking laboratoři. Ta vznikla u partnera projektu, Jihočeského technologického parku. Za FM se účastnili Lucie S. Závodná, Jiří Dvořák a Jan Závodný Pospíšil.

Ve třetí fázi projektu (balíček 3) budou vznikat 3 výukové moduly. Jeden z nich bude využíván při výuce na Fakultě managementu VŠE. Další moduly budou určeny převážně pro malé a střední podniky. Ačkoliv je konec projekt plánován na prosinec 2022, rádi bychom pokračovali v úspěšné spolupráci i nadále. Již nyní tak plánujeme s partnery pokračování projektu.

Závěrečná tisková zpráva

AI Social Design Thinking Lab