Název projektu Metody podpory manažerského rozhodování založené na analýze textových informačních zdrojů
Hlavní řešitel z FM VŠE prof. Radim Jiroušek, DrSc.
Registrační číslo projektu P403/12/2175
Agentura/program Grantová agentura České republiky (GAČR)
Datum zahájení projektu 1. 1. 2012
Datum ukončení projektu 31. 12. 2014
Celkové uznané náklady 2 531 000 Kč
Hlavní nositel Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta managementu

Popis projektu

V současné době jsou podnikatelé a manažeři vystaveni všudypřítomnému informačnímu smogu. Z toho přirozeně vyplývá narůstající význam metod spadajících do oblasti „business intelligence“. V současnosti se však používají metody, které jen velmi obtížně zvládají obrovské a nestrukturované datové (textové) zdroje jakými je na příklad Internet, jehož význam dnes stále roste. K dosažení tohoto hlavního cíle projektu je nutné nalézt a ověřit dostatečně spolehlivé metody umožňující pro každý textový dokument strojově nalézt kontext, tedy mnohadimenzionální lingvistickou charakteristiku reprezentující obsah dokumentu. Pro zpracování vícejazyčných zdrojů byly vyvinuty přístupy, které nejsou závislé na jazyku zdroje, nevyžadují dodatečné nástroje závislé na použitém jazyku. Kontext je dynamický, klasifikace dokumentu tedy není závislá jen na posuzovaném dokumentu ale i na korpusu; rozšíření korpusu tak může způsobit změnu v klasifikaci dokumentu.