Název projektu Přístupy k identifikaci faktorů výkonnosti podniků s důrazem na metody výběru příznaků ve statistickém rozpoznávání
Hlavní řešitel z FM VŠE prof. Ing. Pavel Pudil, DrSc.
Registrační číslo projektu GAP403/12/1557
Agentura/program Grantová agentura České republiky (GAČR)
Datum zahájení projektu 1. 1. 2012
Datum ukončení projektu 24. 11. 2016
Celkové uznané náklady 2 964 000 Kč
Hlavní nositel Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta managementu

Popis projektu

Podstata projektu vychází z hypotézy, že výkonnost podniků je ovlivňována společným (nikoliv partikulárním) působením většího počtu faktorů. Metody, které jsou v současnosti pro tento typ úloh aplikovány (například korelace, testování průměrů nebo rozptylů apod.) realitu nepřiměřeně zjednodušují, a to zejména omezením počtu zkoumaných proměnných (tj. potenciálních faktorů), předpokladem apriorního modelu obsaženého v datech a zvláště pak nerespektováním složitých vzájemných závislostí mezi proměnnými. Navrhovaný projekt chce nalézt řešení, které výše uvedená zjednodušení překoná. Výsledkem projektu je teoreticko-metodologické rozpracování pokročilých metod výběru příznaků ve statistickém rozpoznávání do oblasti podnikohospodářské teorie, vedoucí k tvorbě nástroje pro rozpoznávání potenciálu podniků být výkonnými a konkurenceschopnými.