David Vigláš – Nizozemsko

Univerzita: HAN University of Applied Sciences/Arnhem Business School

Termín: 27. 8. 2018 – 28. 1. 2019

Přístup k zahraničním studentům
Vše bylo naprosto profesionální, veškeré informace mi byly vždy poskytnuty s předstihem. Přidělený Buddy se mnou strávil celý Orientation week a poté mi byl kdykoliv k dispozici přes WhatsApp. Zahraniční koordinátorka Mrs. Jolande van Schadewijk byla přítomna každý den ve své kanceláři a byla otevřena všem problémům, které by se mohly případně během pobytu vyskytnout. Všichni se snažili, aby se každý student cítil jako doma.
Kvalita výuky
Každý modul byl pochopitelně jiný, ale celkově byl hodně kladen důraz na moderní způsob výuky. Přednášky i cvičení probíhaly ve třídách maximálně po 20 studentech. A vše probíhalo hodně interaktivní formou. To znamená zaměření se na diskuze, týmové práce a především prezentace. Vyučující se snaží figurovat na úplně stejné úrovni jako jejich studenti, ale pochopitelně se zachováním určitého vzájemného respektu. V rámci diskuzí, které byly pravidelně na každé hodině, není žádná odpověď špatně. Týmové práce byly strukturovány tak, aby se zapojil každý student a to jak v části přípravy, tak posléze v části prezentace. V prezentacích jako takových byl především kladen důraz na zapojení ostatních studentů do průběhu prezentace. Celý semestr shrnují dvě zkoušková období. První na konci října a druhé na konci ledna. Celkový obsah výuky je tak rovnoměrně rozdělen a je tím snížená náročnost zkoušek.
Náročnost výuky
Náročnost výuky je u každého modulu jiná. U modulů, které jsem studoval já, byla náročnost víceméně podobná, na kterou jsem zvyklý na FMVŠE.
Vybavení pro studium
Veškerá potřebná literatura byla dostupná ve školní knihovně. Skripta, která byla zapotřebí do jednoho z modulů, mi byla dodána přímo vyučujícím. Studentům jsou také k dispozici počítače, které jsou dostupné v knihovně. Studenti si také mohou přes portál zarezervovat učební prostory pro vlastní účely. Každá učební místnost má svůj vlastní rozvrh, to znamená, že ve volném čase může být libovolně využívána studenty. V celém areálu je také možné připojit se k WIFI.
Příležitosti pro trávení volného času
Škola nabízí zapojení se do různých školních spolků. Mimo to je také možné si pořídit sportovní kartu, díky které, za poplatek 18 EUR/měsíc, máte neomezený přístup do několika vybraných sportovišť.
Kvalita ubytování
Škola poskytuje možnost ubytování ve studentské koleji Montevia. Velká nevýhoda je její lokace. Nachází se totiž téměř 40 minut chůze od školy. Na druhou stranu je pravda, že téměř všichni studenti si během svého pobytu pronajímají kolo a pohybují se po městě na kolech. Já osobně volil možnost soukromého ubytování přes Airbnb. Cena vychází stejně jako za ubytování na koleji.
Atraktivita místa (města)
Arnhem je spíše menší město v porovnání s městy  Amsterdam, Rotterdam, Utrecht nebo Den Haag. Nicméně se zde nachází vše, co je potřeba.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Jazyková vybavenost, nové kontakty, spoustu cenných zkušeností, jiný pohled na život.
Doporučení pro studenty Pokud to umožňují okolnosti, tak určitě vyjet.