Evelina Morozova – Německo

Univerzita: European Universität Viadrina Frankfurt (Oder)

Termín: ZS 2019/2020

Přístup k zahraničním studentům
Zahraniční odděleni bylo ochotno pomoci v jakékoliv problému. I když jsem spletla čísla výjezdu, byl mi zaslán nový Confirmation of study period poštou. Na orientačním týdnu vždy byly schopni pomoci se systémem, který mají docela komplikovaný (mají celkem tři systémy).
Kvalita výuky
Kvalita byla odlišná od naší, protože jenom jeden předmět měl cvičení, které probíhalo úplně stejné jako přednášky (150 lidí). Ostatní předměty měly jenom přednášky, žádná komunikace s učitelem. Ten jediný předmět se skládal z praktických úloh, proto učitel vysvětloval pro 150 lidí, jak počítat, žádná domácí práce, žádná kontrola. Není povinná docházka, můžeš se přihlásit na jakýkoliv předmět, zkoušku před zkouškou. Ostatní předměty měly přednášky a k tomu prezentaci. Jak jsem psala, není povinná docházka, proto učitelé natáčeli videa a posílali je na dokumentový server, asi jediná pozitivní věc.
Náročnost výuky
Během semestru nebyla výuka náročná, ale na konci píšeš test na 100 %. Nikdy nevíš, co očekávat. Hodnocení předmětu určuje každý učitel jinak. Jeden učitel bude chtít písemný test a hodnotit úspěch od 50 %, a druhy kroužkovací a úspěšné složení zkoušky s podmínkou minimálně 70 %. Doporučuji vybrat na začátku jen ty předměty, o které máš zájem. Některé předměty byly společné jak pro bakaláře, tak pro magistry. Z toho vyplývá, že předměty byly moc náročné. V angličtině bylo na výběr málo předmětů (jenom základní povinné), proto nedoporučují jet na 3. rok. protože většina předmětů už udělaná na naší škole. Na některých fakultách, například právnická, dopadalo tak že oni měli jenom 2 předměty v angličtině.
Semestr se skládá ze dvou bloků a většina předmětů je v tom druhem, a pak se kryjí mezi sebou. Po každém bloku je týden zkouškového období, proto máš dva předměty v jeden den, protože nemáš na výběr termíny.
Vybavení pro studium
Obrovská knihovna v historické budově se 3 nebo 4 patry, místa pro skupinové práce v několika kampusech. Moc levná a dobra menza, výběr ze 4 druhů jídel v cenovém rozmezí 1,50 eura do 2,50.
Příležitosti pro trávení volného času
Frankfurt nad Odrou je malé město, ale má velké plus v tom, že se nachází vedle Berlína. Trávit volný čas lze tak jednoduše v Berlíně. Na začátku semestru zaplatíš 270 eur a máš zdarma jízdy v rámci celého Braniborska. Ve Frankfurtu nad Odrou pořádají party v jediném klubu asi 4x za semestr. Co se týče sportovních aktivit, tak nám vůbec neukázali žádné sportovní zázemí či areály.
Kvalita ubytování
Univerzita nabízí koleje na 4 místech. Nejsou to obyčejné koleje, jsou to byty pro 1-3 lidi, s vlastním záchodem a kuchyní. Moc čisté a příjemné. Vše je blízko školy, a ceny jsou na Německo celkem nízké. Vedle každé koleje jsou obchody s potravinami.
Atraktivita místa (města)
Jak jsem psala výše, Frankfurt nad Odrou je malé město, je zde několik barů a restaurací, ale většina studentů chodí do restaurace do Polska (přes most). V Polsku jsou ceny o dost nižší, pizza stojí 5-7 eur, v Německu ta samá pizza stojí 10 eur.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Určitě je to velký zážitek, seznámíš se s lidmi z různých států a získáš zkušenosti v jazyce. Pochopila jsem, že je němčina docela důležitý jazyk a začala se ji tam učit.
Doporučení pro studenty Určitě doporučuji jet na výměnný pobyt, je to skvělá příležitost.