Jana Křížová – Slovinsko (stáž)

Instituce: GO Portorož

Termín: 5. 7. 2018 – 5. 9. 2018

Přístup k zahraničním stážistům
Přístup k zahraničním stážistům se velmi lišil – majitelka ke mně a další stážistce nepřistupovala někdy profesionálně (nedostatečné podávání informací, neochota pomoci a vysvětlit atd.), ale od jiných zaměstnanců firmy jsme se dočkaly jen pozitivního přístupu. Především naše kolegyně byla velmi ochotná a vše mně a další stážistce vysvětlila, v případě nejasností se snažila pomoci.

Další problém nastal na městském úřadě – nemohla jsem si nahlásit dočasný pobyt ve Slovinsku, protože mě neměli kam zařadit (nebyla jsem brána ani jako student/pracující/turista). Reálně žádný problém spojený s nenahlášením ale naštěstí nevznikl.

Kvalita organizace stáže
Organizace ze strany školy byla výborná – jak z naší fakulty od paní Ing. Vašíčkové, tak i ze strany OZS VŠE a paní Ing. Böhmové. Dokumenty k praxi byly obdobné jako na studijní Erasmus a díky předchozí zkušenosti s tímto programem bylo jejich vyplňování jednodušší.

Organizace ze strany příjímací společnosti nebyla někdy zcela jasná a dostačující, především ze strany majitelky společnosti. Nicméně jsme většinu organizačních záležitostí vyřídily pouze s další kolegyní, co ve společnosti pracuje.

Náročnost vykonávané činnosti
Náročnost stáže by mohla být někdy vyšší, než reálně byla. Stáž byla náročnější v ohledu samostatnosti a schopnosti si poradit, ale jinak bych uvítala možná úkoly, které by byly náročnější na zamyšlení a zpracování a čerpaly tak ze znalostí získaných během studia.
Soulad vykonávané činnosti se studiem
Studovat jsem nic k výkonu praxe nemusela kromě počátečního zaškolení, zbytek jsem se učila až za chodu. Kdybych ale musela ještě k tomu studovat, nejspíše by to nebylo zcela časově možné vzhledem k pracovní době (6 dní v týdnu, 40 hod týdně).
Atraktivita místa (města)
V Portoroži jsem v minulosti již byla a místo se mi zalíbilo a proto jsem se rozhodla vyjet na stáž právě tam. Pohybuje se tam velké množství turistů z různých zemí, což nabízelo mnoho příležitostí zlepšit si své jazykové schopnosti. Rozšířený turismus je ale zároveň i nevýhodou, jelikož se nenaskytla téměř žádná příležitost setkat se s místními obyvateli.
Kvalita ubytování
Ubytování nebylo příliš kvalitní. Sdílela jsem pokoj s další stážistkou, která pracovala ve stejné společnosti, celkově v bytě bydlelo 7 lidí. Byt byl ale příliš malý a nedostatečně vybavený, navíc velmi zastaralý a špinavý, opotřebený. Za ubytování jsme platili příliš mnoho ve srovnání s tím, co nám nabízel. Majitel byl ochotný pomoci, když bylo potřeba, nicméně ne vždy všechny závady opravil. Na závěr jsme museli všichni pečlivě uklízet byt, jinak bychom nedostali zpět kauci – majitel byt neuklízel vůbec, ani pro nové nájemníky, vše jsme museli čistit my. Ubytování bylo vzdáleno zhruba 20 minut chůze od společnosti, kde jsem pracovala. V Portoroži je s ubytováním přes letní měsíce velký problém, protože většina bytů je nabízena turistům.
Příležitosti pro trávení volného času
Blízko bytu byla dostupná veřejná pláž a také historické město Piran. Ve městě bylo veškeré vybavení, dostatek obchodů, sportovních příležitostí atd. Na výlety by bylo možné jezdit, ale vzhledem k tomu, že jsem měla volný jen jeden den v týdnu a některá místa Slovinska jsem navštívila již před pár lety, na výlety jsem moc nejezdila.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj I přes některé komplikace mi byla praxe přínosná. Zlepšila jsem si opět své jazykové dovednosti a získala další znalosti z oboru, ve kterém jsem ještě dříve nepracovala. Velkým přínosem pro mě byla možnost pohlédnout do fungování malé firmy, ale také jsem mohla zjistit z pozorování chování majitelky, jak by se správný manažer či vedoucí podniku neměl chovat.
Doporučení pro studenty Vyjet na zahraniční stáž rozhodně doporučuji. Poznáte novou zemi, naučíte se nové věci a hlavně tím přispějete ke svému osobnímu rozvoji a budoucímu pracovnímu uplatnění. Je lepší strávit léto prací v zahraničí, než doma, zvlášť když se vám podaří vybrat si místo, kam jste se chtěli podívat.