Kateřina Spalová – Německo

Univerzita: Universität Passau

Termín: 8. 4. 2019 – 12. 8. 2019

Přístup k zahraničním studentům
Zahraniční škola ke všem výměnným studentům přistupovala velmi vstřícně, ochotně, pořádala mnoho akcí (snídaně, večerní programy). Pro studenty zde byla k dispozici během celého pobytu koordinátorka a několik místních studentů, kteří poskytovali jak studijní informace, tak rady a tipy pro trávení volného času, pomoc s hledáním ubytování.
Kvalita výuky
Výuka probíhala většinou pouze formou přednášek, velmi oblíbený trend jsou zde online přednášky, jen některé předměty měly doplňující cvičení, vedená doktorandy, která v podstatě vypadala stejně jako přednášky – nemají omezenou kapacitu, od studentů není vyžadována interakce, aktivita, neexistuje zde vyvolávání.
Náročnost výuky
Poměrně náročná, na přednáškách často hostují firmy z praxe, což je parádní, ale používaným jazykem byla spíše bavorština. Veškeré ekonomické předměty jsem zakončovala klausurou, zaměřenou velmi na praktickou část, pro kterou je ovšem potřeba znát veškerou teorii. Na všechny zkoušky je zde jeden termín a pokus.
Vybavení pro studium
Perfektní. Každá fakulta má svoji knihovnu a technické vybavení (PC, tiskárny, …), pak je zde i centrální knihovna, plno studoven. „Univerzitní“ knihkupectví.
Příležitosti pro trávení volného času
Univerzitní spolky (divadlo, kino, kapely), výborné sportovní zázemí – 15€/semestr = neomezený vstup na různé druhy cvičení (plavání, WO, atletika, balet, tanec…). Ve městě plno akcí. Místní AEGEE pořádá mnoho aktivit, výletů.
Kvalita ubytování
Měla jsem pronajatý byt v centru města, jelikož kolej mi nebyla včas přidělena. Jinak jsou koleje jednolůžkové, vybavené, v cenové relaci cca 250-400€/měsíc, výměnným studentům je nabízena kolej asi 15 min autobusem od centra/univerzity.
Atraktivita místa (města)
Pasov je sice malé, zato ale krásné univerzitní město uzpůsobené pro studenty. Pořádá plno festivalů, koncertů a všemožných akcí.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Zlepšení němčiny, hlavně hovorové (a také trochu porozumění bavorštině). Poznání nových lidí.
Doporučení pro studenty Doporučuji nespoléhat na automatické přidělení koleje pro výměnné studenty a hledat si raději předem vlastní ubytování.