Lucie Havránková – Francie (stáž)

Instituce: SOGEDESCA (společnost pro správu služeb skupiny DESCOURS&CABAUD)

Termín: 15. 7. – 14. 8. 2020

 

Přístup k zahraničním stážistům
Z přístupu ke mně, jako k zahraničnímu stážistovi,jsem byla poměrně překvapená. Ačkoliv má organizace zhruba 15 000 zaměstnanců po Evropě a Severní Americe, přístup některých zaměstnanců k francouzským stážistům byl trochu jiný než ke mně.Nemyslím tak úplně přímo při práci, ale spíše mimo ni. Do určité míry to chápu, protože nemluvím francouzsky, pouze anglicky a německy, a s tím je ve Francii problém. Ačkoliv Francouzi anglicky umí, raději řeknou, že se stydí a nebaví se s vámi. Nepřipadá jim nezdvořilé, když s nimi jde člověk, který neumí francouzsky, na oběd, nepromluvit ani slovo anglicky Samozřejmě, mladší zaměstnanci byli vůči mně otevřenější, snažili se mě více integrovat!
V tom je asi lepší studijní pobyt, při kterém se sejdou studenti z různých koutů, kteří jsou ve stejné situaci jako vy – sami a v cizí zemi.
Musím říct, že jsem s tím ale tak trochu počítala, jelikož jsem měla od kamarádů, kteří vyjeli na Erasmus do Francie, podobné ohlasy – i oni si mezi Francouzi moc kamarádů nenašli, ale spíš mezi ostatními zahraničními studenty.
To beru asi jako jediné mínus celé stáže.
Kvalita organizace stáže
Co se týče toho, jak byla stáž organizovaná, nemám téměř co vytknout. Hned po příjezdu mě přesně informovali o průběhu stáže a mých úkolech, vše šlo podle předem stanoveného plánu. Skvělé také bylo, že mi byl každý úkol podrobně vysvětlen, průběžně mě kontrolovali a vše jsme konzultovali.
Celkově mě překvapila organizovanost chodu celé společnosti a všech zaměstnanců. Většina z nich začne den tím, že si sepíše „to do list“. Já jsem si ze začátku nemohla zvyknout na to, že když jsem potřebovala s někým něco konzultovat, nebylo to tak, že bych za ním jednoduše přišla a zeptala se. Musela jsem mu poslat pozvánku na meeting přes MS Team s konkretním datem, časem a sešli jsme se v „boxu“, což byly takové malé, uzavřené místnosti uprostřed kanceláří, které sloužily právě k těmto rychlým poradám.
Náročnost vykonávané činnosti
Během stáže jsem měla takové dva hlavní úkoly. První byl audit, průzkum komunikace všech evropských poboček společnosti. Mým úkolem bylo vytvořit dotazník týkající se externí a interní komunikace (řízení zdrojů, hierarchie ve firmě, komunikace na socialních sítích, integrace nových zaměstanců, mapování trhů, kterých se jednotlivé pobočky účastní, brand management…), kontakovat všechny pobočky a došlé odpovědi analyzovat, zpracovat, připravit si prezenzaci a projekt odprezentovat HR, marketingovému a komunikačnímu oddělení. To bylo skvělé! Bavilo mě to, dalo mi to hodně nových informací a zkušeností. Nicméně poté jsem pracovala na Intranetu, což je vlastně taková domovská internetová stránka, kterou používají zaměstnanci ke sdílení informací, je zde vše o skupině, jejích dodavatelích, cílech, hodnotách… Mým úkolem bylo vytvoření těchto stránek v dalších 8 jazycích. V praxi to vypadalo tak, že jsem vlastně kopírovala překlad na web, pořád to stejné dokola, akorát v různých jazycích. Po týdnu už se mi z toho skoro motala hlava.
Jinak jsem měla během stáže dílčí, menší práce, jako například pomoc s přípravou on-line konference. V kanceláři jsem pak byla od pondělí do pátku, od půl 9 do půl 6.
Soulad vykonávané činnosti se studiem
Pracovala jsem na HR, marketingovém a komunikačním oddělením. Určitě bylo dobré, že jsem se v těchto oblastech orientovala, znala teorii ze školy, nicméně většinu věcí jsem se naučila až v praxi, za chodu. Řekla bych, že díky práci na komunikačním auditu jsem získala hodně nových informací a zkušeností právě v oblasti managementu, maketingu a komunikace.
Atraktivita místa (města)
Lyon je krásné město, překvapilo mě, rozhodně ho každému doporučuji navšívit! Má nádherné, historické centrum. Leží mezi dvěmi řekami, podél kterých můžete vyrazit na kolo nebo na procházku. Mně osobně se nejvíce líbilo právě historické centrum a čtvrť Confluence, která je moderní, úplně nově vybudovaná. Za návštěvu určitě stojí i Fourviére, odkud je nádherný výhled na celé město. A samozřejmě si nesmíte nechat ujít návštěvu pravé francouské pekárny!
Ve městě jsou také dvě velká nádraží, odkud se vlakem nebo autobusem můžete vypravit na výlety. Zejména vlaky fungují perfekně, dopraví vás velmi rychle po celé Francii, ovšem není to úplně nejlevnější. V centru města se můžete přesouvat pomocí metra, tramvají, autobusů nebo si půjčit kolo – Vélo’v stanice jsou v Lyonu na každém rohu!
Kvalita ubytování
Ubytování bylo skvělé, v centru, zařídila mi ho organizace v jejich partnerském hotelu. Bydlela jsem 10 minut chůze od firmy a měla jsem pokoj sama pro sebe. Na pokoji jsem měla kuchyňku, mohla jsem využívat i hotelovou prádelnu, fitness centrum nebo zahrádku. Nemůžu nic vytknout!
Příležitosti pro trávení volného času
Lyon nabízí opravdu hodně možností jak trávit volný čas. Pokud rádi sportujete, můžete vyrazit na běh podél řeky, všude je také spousta sportovišť , která můžete využít. Pro ty z vás, které zajímá umění, je zde divadlo, opera nebo spousta muzeií, kam je mimochodem do 26 let vstup zdarma. Lyonu se taky přezdívá hlavní město gastronomie – je zde spousta krásných kaváren, restaurací a také tržnic. Za návštěvu určitě stojí také obrovský park de Tete d’Or, kde můžete navštívit ZOO, botanickou zahradu nebo si udělat piknik. Jediné, co mi tu během léta, kdy bylo každý den mezi 35 až 40 stupni, chybělo, bylo moře nebo nějaké jezero. Nicméně dvě hodiny jízdy autobusem od Lyonu je krásné městečko Annecy se stejnojmeným jezerem, které se rozhodně vyplatí navšítivit!
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Jsem opravdu ráda za tuto příležitost a rozhodně bych nějakou další v budoucnu uvítala s otevřenou náručí! Ačkoliv anglicky ve firmě mluvili ne uplně a ne úplně dobře, zlepšila jsem se, rozmluvila se.
Největší plus vidím v tom, že jsem mohla pracovat v nadnárodní firmě, vidět její chod, to, jak je organizovaná a získat opravdu velké množství cenných zkušeností.
Samozřejmě, měla jsem před výjezdem obavy, že budu v cizí zemi, mezi cizími lidmi, ale o to víc jsem teď, zpětně za celou stáž vděčná!
Doporučení pro studenty Moje doporučení pro všechny ostatní studenty je jasné – rozhodně se nebát, snažit se udělat něco navíc (já jsem už téměř rok dopředu obepisovala různé firmy, ptala se různých lidí a nakonec to po sepsání motivačního dopisu a několika pohovorech přes Skype naštěstí vyšlo!), chytit se příležitosti a vyrazit! Poznáte novou kulturu, krásná místa a co je nejdůležitější – získáte cenné zkušenosti, které sezením v lavici nikdy nezískáte, a ty vás nesmírně posunou kupředu!
Skvělé je také to, že vám zahraniční stáž může být uznána v rámci předmětu Odborná praxe. Navíc můžete zažádat fakultu i program Erasmus o finanční podporu!