Lucie Pilátová – Itálie

Univerzita: LIUC – Università Carlo Cattaneo

Termín: 1. 2. 2019 – 8. 6. 2019

Přístup k zahraničním studentům
Přístup k zahraničním studentům byl vynikající. Během orientation week nám bylo vše vysvětleno a s jakýmikoliv dotazy jsme se mohli obracet na International office. Na dotazy odpovídali obratem a byli velmi milí.
Kvalita výuky
Výuka probíhala formou přednášek. Nebyly zde rozděleny hodiny na přednášky a cvičení. Vyučující byli lidé z praxe, kteří vyučovali z většiny také na školách ve Francii a jiných zemích. Na hodiny také chodili lidé z firem a přednášeli problémy z praxe.
Náročnost výuky
Náročnost výuky byla o něco málo nižší než na naší fakultě. Bylo to především tím, že spousta učiva už jsem znala z výuky na naší škole. Většina předmětů byla hodnocena průběžně. Předměty byly z velké části hodnoceny také za aktivitu na hodinách, kdy se řešily case study, dělaly se prezentace nebo cvičení na hodinách.
Vybavení pro studium
Škola v učebnách neměla zásuvky. Většina předmětů měla přednášky, která trvaly 4 hodiny. Proto s mým starším notebookem nebylo možné vydržet tyto hodiny bez nabíjení. Musela jsem si veškeré zápisky dělat ručně, což bylo občas docela obtížné při rychlém přeskakování prezentací.
Příležitosti pro trávení volného času
Většinu volného času zahraničním studentům organizovala skupina ESN. Pořádala sportovní akce, večírky a odvoz do klubů nebo mezinárodní večeři. Na začátku semestru organizovala lyžování a na konci výlet k moři, kde se konala Erasmus party.
Kvalita ubytování
Ubytování jsme měli v privátu. Sehnali jsme ho přes webové stránky ještě před odjezdem z Česka. Byt byl právě po rekonstrukci a vybaven vším potřebným včetně pračky, myčky, žehličky, vysavače apod. Majitelka byla velmi milá a vstřícná, před odjezdem nás pozvala na oběd k ní domů a na Velikonoce nám dala sladkosti. Když jsme potřebovali, zavezla nás jeden den do obchodního domu na nákupy. Ubytování vyšlo asi o 80 euro měsíčně levněji než na koleji.
Atraktivita místa (města)
Školu i ubytování jsem měla v Castellanze. Město je svou velikostí a atraktivností jako Jindřichův Hradec. Do obchodů lze dojít pěšky, je to zde klidné. Každé úterý byla akce pro studenty a bylo kam zajít do baru nebo na jídlo. Castellanza je asi 30-40 minut vlakem od Milána, takže když jsme chtěli večer na diskotéku nebo přes den na nákupy dalo se velmi snadno dojet do Milána. Atmosféra školy a chování lidí bylo rodinné jako v Jindřichově Hradci. Byla jsem s místem velmi spokojená.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Erasmus v Itálii byla pro mě velká příležitost, jak poznat novou kulturu a lidi z celého světa. Dozvěděla jsem se víc o Itálii i Italech. Procvičila jsem si mluvení v angličtině a sama sobě dokázala, že jsem schopná studovat v tomto jazyce bez problémů. Dále jsem se naučila základy italštiny, které jsem v průběhu pobytu využívala. Škola byla v malém městě, kde většina lidí v obchodech nebo restauracích neuměla anglicky. Základy italštiny pro objednání jídla a podobně se tedy hodily. Ve volném čase jsem procestovala spoustu zajímavých míst po celé Itálii. Velmi naučný byl předmět Understanding Italy, kde nás seznámili s celkovou italskou kulturou, politikou i životním stylem a jídlem. Vytvořila jsem si kamarády a kontakty téměř po celé Evropě, a dokonce i v Austrálii nebo USA.
Doporučení pro studenty Erasmus je jedna z nejlepších příležitostí pro studenty na vysoké škole. Nejenom, že si člověk procvičí a zlepší cizí jazyk, ale také sám sobě dokáže, že je schopen žít v cizí kultuře a postarat se sám o sebe. Vytvoří si spoustu nových zážitků, procestuje nádherná místa a získá kamarády z celého světa. Neuvěřitelnou výhodou je stipendium, které na to získá a také finanční podpora naší fakulty, kterou jiné fakulty VŠE nemají.