Marie Florianová – Itálie

Univerzita: LIUC – Università Carlo Cattaneo

Termín: 6. 2. 2019 – 8. 6. 2019

Přístup k zahraničním studentům
Celkový přístup byl ze strany školy velice vstřícný. V případě školních záležitostí se obracelo na international office, kde byli velmi ochotní učitelé, v případě mimoškolních aktivit byla velmi vstřícná skupina ESN, která se skládala z italských studentů.
Kvalita výuky
Ve škole vyučují lidé z praxe, kteří jsou neuvěřitelně zapálení do svého oboru. Velmi často se ve škole řeší case study konkrétních italských či francouzských firem.
Náročnost výuky
Škola byla o něco snadnější než VŠE. Výhoda školy spočívala především v průběžném hodnocení jednotlivých předmětů, např. ve zkouškovém období jsem absolvovala pouze jeden, poslední test, neboť zbytek předmětů jsem ukončila před zkouškovým období. Díky tomuto systému je škola jednodušší a nestresující záležitostí.
Vybavení pro studium
Vybavení školy mě zarazilo. Na jedné straně při vstupu do školy byla elektronická tabule s předměty a učebnami a na druhé straně v učebnách nebyly zásuvky. Díky tomuto faktu jsem se vrátila k sepisování zápisků do sešitu.
Příležitosti pro trávení volného času
Skupina ESN organizovala pro zahraniční studenty spousty mimoškolních aktivit. V první řadě organizovala sportovní akce – fotbal, volejbal, aerobik, jógu,..poté organizovala různé international diner, party s odvozem, byla možnost vyrazit se školou na hory, poté byla možnost vyrazit k moři (Rimini), kde byli mezinárodní studenti ze všech koutů Itálie.
Kvalita ubytování
Před odjezdem jsem byla ve spojení s jednou majitelkou bytu v Castellanze. Na bytě jsme byly 3 Češky z VŠE. Byt byl nově zrekonstruovaný, nově vybavený a nádherný. V bytě bylo vše – pračka, lednička, myčka, televize, žehlička, trouba…Pro porovnání koleje stály 390 E/měsíc, tento nový byt stál 310 E/měsíc na osobu.
Atraktivita místa (města)
Castellanza je malé město s 15 tis. obyvateli. Díky tomu ve městě panuje přátelská atmosféra a nehrozí zde žádné nebezpečí. Výhodou města je především lokalita – 40 minut do Milána, ze kterého se dostanete všude. Ve městě je několik supermarketů, kde seženete vše. Pokud člověk přece jenom prahne po návštěvě města, tak si stačí zajít pěšky do Legnana, Busta  Arsizio, nebo do Milána.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Zahraniční pobyt v Itálii v rámci programu Erasmus byl pro mě neuvěřitelnou zkušeností. Itálie je kolébkou kultury, což je vidět na každém rohu, nádherné památky, příroda a ta italština… Itálie naučí brát věci s větším nadhledem, lehkostí a eliminuje jakýkoliv stres, který je se školou od nedávna spojován. Pobytem v zahraniční se osamostatníte, jste více tolerantní vůči cizincům, zlepšíte si navíc anglický jazyk a naučíte se základy nejkrásnějšího jazyka na světě – italštiny. Mimo toho proniknete do reálného italského světa a zjistíte, jaká je životní úroveň v Itálii, jejich životní hodnoty, jejich životní postoj, seznámíte se s italskou historií, politickou situací a nesmím opomenout skvělou italskou kuchyni.
Doporučení pro studenty Pokud máte možnost vycestovat na zahraniční studijní pobyt, tak toho využijte! Neuvěřitelnou výhodou je finanční podpora FM VŠE, za to fakultě patří velké díky. Finanční podpora Vám umožní neodmítat každou večeři a akce s mezinárodními studenty. Procestujete kus světa, škola vám s financováním pomůže a zmínka v životopise o zahraničním výjezdu je v dnešní době k nezaplacení.