Marie Pásková – Švédsko

Univerzita: Umeå University

Termín: LS 2019/2020

Přístup k zahraničním studentům
Koordinátoři byli velice milí a vstřícní. Poskytli nám servis od příletu na letiště, kde nás vyzvedli, přes veškeré administrativní záležitosti ve škole, až po odvoz ke dveřím koleje. Během pobytu jsme se na ně mohli kdykoliv obrátit. O zahraniční studenty je zde opravdu perfektně postaráno.
Co se týče přístupu vyučujících, nijak se neliší od toho k místím studentům. Skupiny studentů na cvičeních jsou se Švédy často namíchané a vyučující tak ani neví, kdo je místní a kdo výměnný student.
Kvalita výuky
Výuka je zde velmi intenzivní. Semestr je rozdělený do tzv. bloků, kdy každý blok trvá přibližně měsíc. V tomto bloku se učíte pouze jeden předmět každý den a na konci bloku následuje zkouška. Teprve poté můžete začít další předmět. Je to zajímavé a přínosné, protože se vždy soustředíte jen na jeden předmět. A výhodou je, že vlastně není na konci semestru žádné zkouškové.
Náročnost výuky
Škola mi přišla poměrně náročná, což bylo dáno nejspíš již zmíněnou intenzitou. Když nad tím zpětně přemýšlím, trávila jsem ve škole čas každý den od rána do večera. Ale možná mi to tak jen tak připadalo, když slunce zapadalo už ve tři hodiny.
Cvičení bylo většinou formou týmové práce. Psali jsme často týmové eseje a připravovali si na každý týden prezentaci. Testy byly poměrně těžké a trvaly třeba 4 hodiny.
Vybavení pro studium
Kampus je nádherný. Je zde také obrovská knihovna a spoustu kaváren a míst pro odpočinek nebo týmové práce. Škola má dokonce svojí vlastní aplikaci s navigací, abyste se neztratili a vždy našli svoji učebnu.
Příležitosti pro trávení volného času
Opravdu skvěle tady funguje Buddy program. Každý týden si připraví nějaké aktivity, jako například grilování u jezera, bowling, bruslení, laser game, movie night a různé výlety po okolí i dál. Škola má také vlastní fitko, kde je bazén, lezecká stěna, několik posiloven, skupinová cvičení, volejbal atd. Poblíž kolejí je navíc půjčovna sportovního vybavení, kde si můžete cokoliv zdarma půjčit. Můžete tak jít kdykoliv na brusle, běžky či lyže. Kromě toho je tu také možnost krásných procházek do přírody.
Kvalita ubytování
Ubytování je moderní a pokoje jsou pouze jednolůžkové s vlastní koupelnou. Koleje se nachází v blízkosti školy a obchodů.
Atraktivita místa (města)
Pokud toužíte po víru velkoměsta a nekonečných párty…tak Umea není pro vás. Vše je tady velmi drahé, proto moc času ve městě nejspíš trávit nebudete. Jestli však chcete poznat krásu Skandinávie, toto místo vám doporučím. Příroda je zde opravdu nádherná – lesy, jezera, zasněžené pláně. V Čechách už metry sněhu asi nikdy neuvidíme. Na severu Švédska je to normální. Když napadne méně než metr sněhu, Švédi říkají, že je taková teplejší zima. Ze zimy a tmy nemějte strach, rychle si zvyknete. Potom už rozdíl mezi -5 a -20 stupni ani nepoznáte.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Zjistila jsem, že dokážu sama přežít v neznámem prostředí, a ještě si to užít. Paradoxně jsem však sama nikdy nebyla. Největším přínosem je pro mě seznámení se se studenty z celého světa a poznání nových kultur. Také jsem si zlepšila angličtinu a pochytila základy švédštiny. Dalším přínosem pro mě bylo zjištění, že v -20 stupních se dá celkem normálně žít.
Doporučení pro studenty Asi jako ostatní studenti, kteří byli na výjezdu, vám doporučím, abyste hlavně někam vyjeli. A je jedno kam. Je to skvělá příležitost a životní zkušenost.
Pokud se chcete vydat za rytmem španělských kastanět nebo kamkoliv do tepla k moři, tak vás asi nepřesvědčím. Pokud však chcete poznat kouzlo tajemné Skandinávie, tak Umea je jasná volba. Je to totiž nejseverněji položená univerzita v Evropě, kterou si můžete vybrat. S tím se pojí největší zima, nejdelší tma, nejvíce sněhu, ale také možnost zabruslit si po škole na zamrzlém jezeře, vyzkoušet psí spřežení a vidět polární záři.
Doporučení pro studenty: teplé ponožky s sebou!