Michal Chvojka – Německo

Univerzita: Universität Hohenheim

Přístup k zahraničním studentům
Přístup absolutně úžasný, všichni velice vstřícní, i když člověk přijde mimo úřední hodiny, a ještě k jiné osobě, než má. Občas trochu zmatená organizace, ale nikomu nevadí, když se student na všechno raději 2x zeptá. Zahraniční studenti navštěvují všechny kurzy společně s domácími a je s nimi zacházeno naprosto rovnocenně. Velký důraz na dodržování rovného postavení všech studentů.
Kvalita výuky
Velice aktivní a přívětivý přístup všech pedagogů. Semináře hodně interaktivní. Záleží na konkrétním předmětu, ale časté jsou týmové práce a zpracovávání různých projektů. Všichni pedagogové byli na své přednášky vždy výborně připraveni. Občas využívání úplně jiného formátu výuky, než známe z ČR – např. tzv. „coaching sessions“, kdy na základě domácí přípravy probíhá odborná diskuze mezi studenty a pedagog pouze tuto diskuzi usměrňuje.
Náročnost výuky
Záleží na předmětu a na vyučujícím. Obecně asi podobná náročnost jako na FM VŠE, ale v mnoho předmětech jsou vyšší požadavky na matematiku (předpokládá se, že jí student umí z bakalářského studia, jinak se jí musí doučit sám).
Vybavení pro studium
Technické zázemí skvělé, všechny učebny moderně vybaveny. Dobrá technická podpora.
Příležitosti pro trávení volného času
Stuttgart je velké poměrně kosmopolitní město, kde je velký výběr volnočasových aktivit. Kampus VŠ je na okraji města, takže často potřeba např. za kulturou dojet metrem. Ve městě je mnoho muzeí s velmi nízkým vstupným pro studenty (mnoho muzeí zaměřených na automobilový průmysl a techniku obecně). Noční život v centru města výborný, ale poněkud dražší. Přímo v kampusu se nacházejí dva studentské kluby, kde jsou pravidelně 2x týdně pořádány hojně navštěvované akce pro studenty (a ceny jsou zde obdobné jako v ČR). Stuttgart má výbornou polohu pro návštěvu dalších částí jižního Německa i ostatních států jako je Francie, Švýcarsko a Itálie.
Kvalita ubytování
Velice záleží na volbě koleje. Nejdražší koleje jsou opravdu pěkné a dobře vybavené, ty nejlevnější jsou velice strohé a zařízené starým nábytkem, výhodou je ale umístění skoro všech kolejí v docházkové vzdálenosti od učeben.
Atraktivita místa (města)
Stuttgart je poměrně velké město, je zde dostatek volnočasových aktivit, ale nelze očekávat nic vyloženě speciálního. Výhodná je poloha města – hodně možností výletů, a to i do okolních států.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Zkušenost s výukou v cizím jazyce, poznání nových kultur, zlepšení cizího jazyka, prohloubení znalostí, mnoho nových přátel atd.
Doporučení pro studenty Účastnit se akcí v TMS klubu, levná mensa, lze studovat i jen v Aj. Nebát se a prostě jet!