Tereza Maříková – Čína

Univerzita: Jiangxi University of Finance and Economics

Termín: 2. 3. 2018 – 4. 8. 2018

Přístup k zahraničním studentům
Celkový postoj ke všem zahraničním studentům byl velice vstřícný. Skupina čínských studentů, kteří zvládají komunikaci v AJ, je k dispozici po celou dobu semestru a jsou ochotni pomoc a poradit (např. při zakládání bankovního účtu, registraci předmětů, s telefonním paušálem, apod.)
Kvalita výuky
Nemůžu říci, že bych se nenaučila nic nového a užitečného, ale kvalita se bohužel nedá srovnat s úrovní na VŠE. Častým problémem byla i jazyková bariéra, v tom smyslu, že přednášející profesor nedokázal probírané téma dopodrobna vysvětlit, či popsat své myšlenky a názory v anglickém jazyce. Přínosné semináře byly ty, kdy jsme mohli diskutovat s ostatními zahraničními studenty a porovnávat hospodářský systém, současnou ekonomickou situaci, školství, legislativu atd. v různých částech světa (USA, Mexiko, Španělsko, Čína, Jižní Korea, Německo,..)
Náročnost výuky
Porozumění během přednášek nebylo náročné, jak už jsem zmiňovala, úroveň angličtiny není v Číně příliš vysoká, tudíž pochopit probíranou látku nebylo složité. Zakončení některých z předmětů vyžadovalo přípravu, ale jelikož se většina předmětů ukončuje v posledním týdnu výuky, musíte si studium na zkoušky rozplánovat předem, protože pak se píšou i tři testy v jeden den. Většinu materiálů k závěrečným testům poskytují lektoři, není zapotřebí psát vlastní poznámky během semestru.
Vybavení pro studium
Přednášky, případové studie, a jiné studijní materiály obdržíte přímo od vyučujícího. Knihovna obsahuje nepochybně pár tisíc knih v angličtině, ale bohužel zde chyběl elektronický systém pro vyhledávání. Připojení k internetu bylo hodně proměnlivé, školní wifi pokrývá celý kampus, ale připojit se k ní občas vyžadovalo notnou dávku trpělivosti a štěstí. Nicméně vše se dalo řešit „hotspotem“ z telefonu, pokud jste chtěli internet do ntb. Vlastní ntb je nutností, stejně tak kvalitní VPN, pokud chcete normálně fungovat na území Číny.
Příležitosti pro trávení volného času
Chyběl mi zde univerzitní sportovní klub, jako máme na FMVŠE . Nicméně možností jak trávit volný čas je spoustu. Do centra města to je cca 20 min metrem – zde najdete obchodní centra se „západními“ řetězci, adrenalinový park, kluby, bary, kina, divadla, atd. V areálu kampusu se nachází dvě posilovny, vnitřní hala na badminton, lukostřelbu a stolní tenis, venkovní hřiště s běžeckým oválem, tenisové kurty, kino, spousta možností stravování, větší supermarket.
Kvalita ubytování
V prvních dnech po příjezdu, bylo třeba pár hodin zasvětit úklidu po předchozím majiteli, ale pak to byl naprostý luxus na asijské poměry. Každý z výměnných studentů měl vlastní pokoj – double postel, skříň, stůl, televize, poličky, noční stolek, klimatizace a vlastní koupelna se sprchovým koutem. Na patře byla společná kuchyně a prádelna. V budově společenská místnost, stoly na ping pong, kancelář zahraničního oddělení i studentská organizace místních „buddíků“.
Atraktivita místa (města)
Nanchang je cca 4 milionové město asi tři hodiny rychlovlakem od Šanghaje. Je zde spousta možností k trávení volného času – historický pavilon, muzea, jezero s parkem, světelná fontána, bary, kluby, kina, sporty, všechno. Dobré umístění pro další cestování po Číně – nočním vlakem nebo včasně koupenými letenky můžete navštívit Shanghai, Zhangjiajie (Avatar hory), Xian (Terecotova amráda), Xiamen (přímořské město) Chengdu (pandy), Bejing, Guilin a Yangshuo, atd.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Pobyt v Číně v rámci Erasmus programu pro mě byl neskutečným zážitkem a obrovským zdrojem nových zkušeností. Odlišná kultura, každodenní jazyková bariéra, jiná mentalita a spousta dalších věcí mě naučily samostatnosti a rozšířily mé vědomosti, obzory a názory a posunuly mé hranice. Naučila jsem se hodně nového o fungování čínské ekonomiky, odlišeném stylu života a o zcela jiném chápání hodnot. Přínosné pro mě bylo také studium čínského jazyka, který jsem dennodenně využívala k jednoduché komunikaci s místními obyvateli. Kladně hodnotím i zlepšení angličtiny, jelikož jsem celý pobyt trávila v přítomnosti jiných zahraničních studentů, kteří se stali dobrými přáteli a jsme i nadále v kontaktu.

Shrnutí na závěr pro všechny hlavní přínosy: Zkušenosti + samostatnost + nadhled + nové kontakty + znalosti o Číně + základy čínštiny + cestování + přátelé + podpora univerzity = 4 měsíce na které nikdy nezapomenu a kdybych mohla hned jedu zase 🙂

Doporučení pro studenty Ať už uvažujete o Evropě, Asii či jakékoliv jiné zemi – neváhejte a jeďte! Můžete tím vždycky jedině získat. V tomto případě především nové zkušenosti, zážitky, znalosti, kontakty a také zmínku o studiu v zahraničí do životopisu, která může napomoci k vysněné práci.

Já osobně lituji, že jsem nevyjela už během bakalářského studia. Pokud se vymlouváte na nedostatek financí, tak můžu tvrdit, že podpora, které se mi dostalo od VŠE a od naší fakulty byla více než dostačující a pokryla mi náklady téměř celého 4 měsíčního pobytu v Asii. Takže neseďte doma a jeďte do světa!