VŠE v žebříčku Eduniversal 2022 obhájila pozici nejlepší business school ve východoevropském regionu

Vyhlášení výsledků Eduniversal Best Business School Ranking proběhlo 1. listopadu 2022 v Káhiře. Ve východoevropském regionu se poprvé na prvních třech místech umístilo pět vysokých škol. VŠE se dělí o první příčku s University of Ljubljana, druhé místo náleží Warsaw School of Economics (SGH) a o třetí místo se opět dělí Corvinus University of Budapest s Graduate School of Management – St. Petersburg University. Za VŠE převzal ocenění děkan Fakulty financí a účetnictví prof. Ing. Petr Musílek, PhD. Dnes ho předal rektorovi VŠE doc. Ing. Petru Dvořákovi, Ph.D.

V hodnocení Eduniversal se VŠE již 15 let pravidelně umisťuje mezi trojicí nejlepších vysokých škol ze zemí střední a východní Evropy, kam hodnotitelé řadí celkem 21 zemí. Na základě vybraných kritérií je celkem 1 000 business škol rozděleno do pěti skupin, které jsou charakterizovány počtem palmových listů (Palmes of Excellence). Pouze sto nejlepších škol může získat pět palmových listů, které znamenají, že se jedná o vysoké školy se silným mezinárodním vlivem (Universal Business School with strong global influence) a VŠE i letos patří mezi ně.

Eduniversal již patnáctým rokem hodnotí vysoké škol zaměřené na business ze 154 zemí devíti světových oblastí (za každou oblast se vždy vyhlašují první tři místa). Prvním krokem v sestavování každoročního žebříčku je výběr tisícovky nejlepších vysokých škol, který provádí jedenáctičlenná mezinárodní vědecká komise (The International Scientific Committee, ISC). Tyto školy jsou hodnoceny na základě řady kritérií, kterými je zejména měřena míra jejich internacionalizace, reputace a známost školy v příslušném regionu a také jejich kvalita. Třetím neméně důležitým krokem je volba rektorů a děkanů vybrané tisícovky vysokých škol. Při své volbě odpovídají na otázku: „Kterou školu byste doporučili svým studentům, pokud by chtěli studovat v dané zemi?“

Eduniversal je celosvětový žebříček manažerských škol a hodnotící agentura specializující se na vysoké školství. Organizace sídlí v Paříži a na mezinárodní úrovni působí od roku 2007. Každoročně sestavuje dva žebříčky – žebříček 1 000 nejlepších business škol a žebříček 4 000 nejlepších magisterských a MBA programů. Tato hodnocení jsou určena studentům, kteří se rozhodují, jakou vysokou školu si vyberou v jedné z následujících devíti geografických oblastí: Afrika, Střední Asie, Východní Evropa, Eurasie a Blízký Východ, Východní Asie, Latinská Amerika, Severní Amerika, Oceánie, Západní Evropa.