Austrálie – Jana Křížová

Během svého magisterského studia na VŠE jsem měla příležitost strávit jeden zimní semestr u protinožců v krásné a horké Austrálii. Mojí novou školou se stala University of Technology in Sydney (UTS). Semestr v Austrálii začínal již v červenci, což je uprostřed australské zimy, kdy je v Sydney 15-20 °C. Bydlela jsem na univerzitní koleji ve sdíleném bytě s dalšími pěti studentkami, nájemné bylo vcelku vysoké (20.000 Kč měsíčně na osobu). Celkově byly veškeré náklady mnohem vyšší, než v ČR, ale ceny některých potravin či kosmetiky byly téměř srovnatelné.

Studovala jsem pouze tři předměty vzhledem k jejich vyšší kreditové zátěži. Ve všech předmětech jsem byla jediný výměnný student; většina studentů na magisterském studiu byla především z Asie. Rozhodně se nedělaly žádné rozdíly mezi domácími a zahraničními studenty, jako to bývá zvykem na Erasmu v Evropě. Náročnost a kvalita výuky byla srovnatelná s výukou na VŠE. Během semestru jsme vypracovávali individuální a skupinové práce a ve zkouškovém období jsme psali závěrečné testy.

Australané jsou velmi příjemní a kamarádští, ale mezi místní studenty se nedá snadno zapadnout – často jsou mimo školu vytížení i prací, jelikož poplatky za školné jsou v Austrálii velmi vysoké. Oblíbeným sportem je zde surfování, které si může vyzkoušet každý. Typické australské jídlo byste tu hledali těžko – je to spíše směs různých kultur, od evropské po čínskou, takže vždy máte na výběr ohromné množství jídel. Australané mají rádi zdravý životní styl, většina z nich se věnuje aktivně různým sportům a nabídka zdravých a čerstvých potravin je tu opravdu pestrá.

V posledních letech se Austrálie snaží o ochranu dědictví domorodých Aboridžinců, takže můžete zažít jejich domorodé zvyky, tance či si poslechnout tradiční hudební nástroj didgeridoo. Máte možnost vidět typické australské živočichy, jako je např. klokan, koala, ježura, wombat či tasmánský čert. Mnoho lidí si myslí, že je Austrálie pouze rudý, vyprahlý kontinent, ale takový je pouze tzv. „outback,“ kde můžete přenocovat přímo pod hvězdami poblíž posvátné hory Uluru. Části kontinentu, které jsou především poblíž pobřeží, jsou nádherně zelené a zalesněné, nachází se zde i jedny z nejstarších deštných lesů na světě. Rozhodně se nemusíte bát představ o tom, že je kontinent plný hadů, krokodýlů a pavouků – na ty ve městech nenarazíte a v přírodě se vyskytují jen v některých lokalitách. Zato se můžete přímo v Sydney probudit za zpěvu papoušků a vůně eukalyptu, co běžně roste v ulicích.

Krásných zážitků mám z tohoto výměnného pobytu hned několik: potápění na Great Barrier Reef, surfování, operní představení v Sydney Opera House, nádherný novoroční ohňostroj, možnost si v záchranných rezervacích pohladit a krmit koaly, klokany a jiná zvířata. Mimo to jsem měla možnost procestovat i další části Austrálie a dokonce si prohlédnout kus blízké Asie: Singapur, Malajsii a Bali.

Všem studentům vřele doporučuji, aby vycestovali, ať už po Evropě nebo třeba do Austrálie. Během bakalářského studia jsem byla na univerzitě v Athénách, na magisterském studiu jsem vyrazila na stáž do Slovinska a nakonec teď do Austrálie. Všechny tyto výjezdy mi mnoho daly a všechny byly v něčem výjimečné. Pokud si nejste jistí svojí znalostí angličtiny nebo se bojíte být dál od domova, zkuste vyrazit alespoň do nějaké bližší země v Evropě – a uvidíte, že Vám to dá mnohem více, než jste čekali!