Kanada – Róbert Krutek & Tomáš Matějka

Láká tě vyjet do zahraničí a vrtá ti hlavou kam? Nemusí. Zeptáš-li se Roba s Tomem, poradí ti přesně. Do Kanady! Do země javorového listu zamířili oba v rámci výměnného pobytu na zimní semestr 2019/2020. Zatímco Robo studoval ve francouzsky mluvící části země na univerzitě UQAM v Montrealu, Tom strávil svůj pobyt v anglicky mluvící oblasti na Queen’s University v Kingstonu. Oba si na vlastní kůži vyzkoušeli plnohodnotné studium na prestižních univerzitách amerického kontinentu a přivezli si odtamtud zážitky a zkušenosti na celý život. Jak by svůj pobyt zhodnotili a o co se s námi mohou podělit? Pokračuj dál a přečti si dojmy každého z nich!

Robo

Ahojte ! Nebudem chodiť okolo horúcej kaše a rovno prejdem k veci. V roku 2019 som strávil ZS v Kanade na univerzite UQAM v meste Montreal. Hneď po príchode som si všimol, že Kanada má úplne inú atmosféru ako Slovensko alebo Česko. Všetko je tam kľudnejšie, nikto sa do vás nestará a nesúdi vás. Toto je pre Kanadu typické pretože prevažná časť ľudí s ktorými som prišiel do kontaktu boli prisťahovalci alebo ich potomkovia, takže so zoznamovaním nebol problém a všetci ma privítali bez problém a boli veľmi láskaví.

Samotná univerzita UQAM je jedna zo 4 univerzít v Montreale. S počtom študentov, ktorý presahuje 50 000 mi to pripadalo ako malé mesto, kde bolo všetko prepojené metrom, takže keď som potreboval ísť z jednej budovy do druhej, tak som na ulici ani nemusel ísť. Škola je perfektne vybavená nie len pre štúdium ale aj voľnočasové aktivity. Univerzita má jednu budovu vyhradenú výhradne na šport a nájdete tam všetko od boxu, plávanie, horolezeckej steny až po klasickú telocvičňu. Čo sa týkalo štúdia, tak mi prvú polovicu semestra trvalo kým som sa prispôsobil Kanadskému režimu. Nemajú cvičenia a prednášky sú dlhé 3h s krátkou prestávkou. Čo sa týka učiteľov, boli skvelý, snažili sa pomôcť a vyjsť v ústrety ale súčasne boli nekompromisný.

Štúdium bolo časovo náročné, bolo potrebné sa pripravovať pravidelne na každú hodinu, inak by sa to nakopilo a nestačilo sa učiť z prezentácií. V každom prípade, vždy sa mi podarilo nájsť si aspoň 2 dni voľna a venovať sa cestovaniu. Kanadská príroda je očarujúca a Kanaďania si ju extrémne chránia preto tam nájdete množstvo Národných Parkov, ktorých mená je občas ťažké vysloviť J. Okrem NP som sledoval aj veľryby alebo som navštívil Kanadské Safari. Niagarské vodopády a Toronto beriem ako samozrejmosť. S voľno časovými aktivitami pomáhala aj škola, ktorá ich mala každý týždeň pripravených niekoľko, čo Vám umožnilo spoznať veľa nových ľudí z doslova celého sveta (od Afriky, Thajska, Kórei až do Austrálie).

Keď sa na môj pobyt v Kanade pozerám spätne, tak určite neľutujem, že som tam bol a Erasmus si určite ešte zopakujem. Jediný problém, ktorý počas pobytu v Montreale môže vzniknúť  je nariadenie vlády, že všetky nápisy a dokumentácia musia byť vo francúzštine. V každom prípade škola počíta s tým, že nie všetci vedia francúzsky, preto má vlastné neoficiálne stránky, kde je všetko v AJ. Takže nakoniec ani neznalosť FJ nie je tak hrozná ako by sa prvý pohľad mohlo zdať.

Kanada ako krajina vám určite rozšíri obzory a poskytne vám iný pohľad na ves. Jediné čo môžem odporučiť je choďte tam a zažite to na vlastnej koži, pretože tak silný zážitok je len veľmi ťažké opísať.

Tom

Jsou věci, které v Česku prostě nezažiješ. Né, že by bez nich nešlo žít, ale když už tu možnost máš, proč ten krok do neznáma neudělat a neskočit po ní? Nemůžu ti slíbit, že tvůj zahraniční pobyt proběhne přesně tak, jak si ho vysníš, ale můžu ti garantovat, že ať už se v Kanadě vydáš kamkoliv, rozhodně tě zdejší příroda, atmosféra a mentalita nadchne.

Jsem přesvědčený, že ať si v Kanadě vybereš jakoukoliv školu, rozhodně nešlápneš vedle. Zamíříš-li jako já do Kingstonu, počítej s tím, že jedeš do studentského města. Povídá se, že ve městě žije přes sto tisíc obyvatel, přičemž polovina z toho jsou studenti a univerzitní personál. Škola zde má dlouhou historii a ve městě jsou na ni patřičně hrdí. Mrakodrapy zde nenajdeš, ale atmosféra zdejšího kampusu a příroda na dosah ruky tě bezesporu pohltí i bez nich.

Co se týká studia, budeš ho mít přesně tak těžké jak si ho uděláš. Když si vybereš, co tě baví a zajímá, studium si na Queen’s určitě užiješ. Oproti českému školství, zde se dbá především na práci v hodině, týmovou spolupráci a používání naučené látky v praxi. Není vtipem, když o hodinách marketingu budete místo drilování teorie designovat potisk mikin a budete hodnocení podle toho, kolik jich dokážete přes internet během semestru prodat.

Pokud se chystáš v Kanadě cestovat, Kingston se může pyšnit výhodnou startovací pozicí. Na první pohled tě mohou ceny zdejších vlaků, letů či autobusů zaskočit, ale neboj, existují zde i další budget-friendly alternativy. Velmi populární a spolehlivé jsou zde mobilní „shareride“ aplikace. Nejideálnější je však pronájem auta rozložený mezi skupinku přátel. Teprve s ním se ti odemkne celá řada jinak nepřístupných klenotů a poznáš Kanadu v celé své kráse.