Francie – Nikola Pospíšilová

Studijního pobytu jsem se zúčastnila již před rokem, čemuž se mi nechce ani věřit. I za tu poměrně krátkou chvíli se svět obrátil vzhůru nohama a samozřejmě se omezení týkala i výjezdů na Erasmus. Pevně věřím, že se vše vrátí do normálu, zahraniční univerzity budou přijímat Erasmus studenty a hlavně, že se studenti nebudou bát výjezdů zúčastnit. Proto jakmile to bude možné, určitě se zkuste přihlásit a pokud si ještě nejste jistí, zkusím Vás o něco víc nalákat. Přála bych totiž každému, aby si tuto zkušenost prožil a aby své poznatky a zážitky předával dál ostatním, tak jako to dělám právě teď já. A jak říkával můj oblíbený profesor ve Francii „If you share you will never be out of breath“.

ESC Rennes je soukromá vysoká škola s poměrně drahým školným, což je ve Francii známka vyšší kvality jak výuky a vybavení tak hlavně zajímavých profesorů. Ti sem dojíždějí hlavně z Paříže, kde buď pracují nebo učí na prestižních univerzitách. Cca 90 % procent z nich nepochází z Francie, takže umí skvěle anglicky (omlouvám se těm zbylým 10 % :D), mají mezinárodní zkušenosti a ukáží Vám zase další střípky kulturních rozdílů. Naprostá většina z nich učí předmět, který je zároveň i živí. Proto například na Advertising učil profesor, který byl zároveň Kreativním ředitelem pařížské Lafayette a vyprávěl nám tak zajímavé zkušenosti a zážitky. Nelpí tolik na biflování se něčeho nazpaměť, ale spíše požadovali, abychom o daném tématu dokázali diskutovat, četli průběžně odborné články a přinášeli své názory a zkušenosti do hodin. Lekce probíhaly ve 3hodinových blocích, kde byla jak část přednášky, tak i cvičení. Zároveň byla požadována 100 % docházka, nicméně podezřívám, že u Erasmáků se toto pravidlo moc neřešilo 😀 Samotná škola se nachází poměrně na okraji města, na druhou stranu jsou všechny budovy u sebe a nemusí se jezdit do jiné části města. Součástí budov je i knihovna, menza, menší bufety, posilovna a hudební místnost. Já osobně jsem bydlela na koleji 15 minut pěšky od školy a cca 25 minut pěšky do centra města.

Město Rennes se nachází cca 2 hodiny vlakem od Paříže a Nantes, kam je i výhodné letět, jelikož Rennes nemá přímý spoj s Prahou. Je to hlavní město regionu Bretagne, který opravdu stojí za to prozkoumat, jelikož je překrasný a specifický od ostatních částí Francie. V minulosti měla Bretagne dokonce vlastní jazyk, má specifickou architekturu a spousta lokálních pokrmů (hlavně slávky, různé druhy sladkého pečiva, jablečný mošt, který je v této části Francie dokonce populárnější než víno). Má zároveň i spousta pobřežních měst, tak možná budete mít i štěstí a vykoupete se v moři. Obecně vzato je Bretagne opravdu hodně deštivá, bylo ale vždy o pár stupňů tepleji než v Česku. Velkou výhodou je, že ceny služeb, restaurací, ubytování a MHD tu jsou levnější než v Paříží a zároveň to k ní není daleko. Rennes je samo o sobě navíc moc hezké město se skvělou atmosférou a dostatečnou možností vyžití. Tím, že patří mezi menší města (kde se ale nachází také metro! Řadí se tak do nejmenších měst na světě, ve kterých se metro nachází) máte k ostatním spolužákům tak nějak blíž a nemusíte strávit půlku dne v dopravě, abyste se vůbec mohli sejít (jako jsem slyšela příběhy z Paříže). Francouzi jsou obecně milí, ale vzhledem k tomu, že angličtinu neovládají ani studenti v našem věku, neměla jsem je šanci poznat o něco víc. Jejich touhu po stávkách, jakožto řešení politických a sociálních problémů, jsem ale měla možnost poznat dostatečně 😀 Stávky probíhaly průměrně 6x za týden, tak se to z jistého pohledu dá považovat za hobby. Pozitivní část věci byla, že jsme občas jedli v menze zadarmo, jelikož se zrovna stávkovalo právě za obědy zdarma pro studenty.

Během svého pobytu jsem poznala spousta úžasných lidé z celého světa (včetně Hawaii, Japonska, Dubai nebo Peru), ochutnala spousta zajímavého jídla a vína, objevila krásy Bretagne, která mě naprosto okouzlila, naučila se pár francouzských slov, které mi stejně nikdo nerozuměl (ale snažila jsem se, fakt :D) a hlavně se poprvé postarala úplně sama o sebe, v cizí zemi a kultuře. Myslím, že takových výzev a příležitostí za svůj život nemáme, navíc bez složitějšího papírování, a dokonce s fïnanční podporou. Tak nic neodkládejte, nehledejte výmluvy a vyjeďte! Ať to dopadne jakkoliv, určitě nebudete litovat a ze zkušeností budete čerpat po celý život.