Německo – Eliška Lichtenberková & Karolína Skarabellová

Ahoj, dovolte abychom vám představily náš zimní semestr 2019 na Universität Kassel, kde jsme studovaly v rámci programu ERASMUS. Ačkoliv se město Kassel může jevit jako neznámé a neatraktivní pro studijní pobyt, opak je pravdou. Kassel se nachází uprostřed Německa na severu spolkové země Hesensko, a je tak skvělým výchozím bodem pro cestování po celém Německu, výlety do Nizozemí a Belgie. Kassel je kulturní město, kde se nachází řada muzeí, umění a park Wilhelmshöhe, který je zapsán na seznamu UNESCO. Teď už ale dáme stranou úvodní slova a popíšeme vám více náš studijní pobyt.

Univerzita je situována v centru města. Areál školy je vybudován jako kampus, ve kterém se nachází řada bister, kaváren, studoven a také skvělá školní jídelna, kde se najíte do sytosti od 2 € a výběr mají i pro vegany. Velkou výhodu je umístění kolejí, které se nacházejí přímo v kampusu. My jsme v těchto kolejích bydlely, takže jsme to ráno do lavice měly cca 3 minuty. Ve městě je skvělá infrastruktura. Všude se dostanete rychlostí blesku tramvají, autobusem nebo zde fungují sdílená kola Next bike – pro studenty jsou zadarmo aneb sen kolových nadšenců. Mimoškolního vyžití je zde opravdu dost. Můžete se přihlásit do sportovního klubu, dobrovolničit ve studentských organizacích nebo se účastnit studentských akcí, jako je třeba campus club každé pondělí. Pokud si chcete zlepšit své znalosti v Němčině, „Sprachzentrum“ zde nabízí intenzivní jazykové kurzy, které jsou za příplatek a po úspěšném splnění vám je škola proplatí. Výuka se nějak zásadně neliší od výuky na FM. Záleží na předmětu, který si zapíšete. Probíhá buď formou diskuzí a praktických příkladů zakončených semestrální prací nebo formou tří hodinových přednášek zakončených testem. Ve všech případech se jedná o malé skupiny studentů, kde koluje přátelská atmosféra. Účastnit se můžete i přednášek na jiných fakultách, všude jsou vám dveře otevřené.

Nyní se s vámi podělíme o některé naše zážitky. Jedním z našich největších zážitků byl výjezd do belgických Brugg v rámci předmětu Marketing Strategy Simulation. Týden jsme pracovali v mezinárodních týmech jako marketingové oddělení firmy a shodli jsme se na tom, že nám tento týden dal nejvíce za celé bakalářské studium. Když se řekne Německo, tak si asi většina lidí vybaví Oktoberfest a jejich tupláky. My jsme do Mnichova nejeli, ale v Kasslu probíhal místní Oktoberfest v Königs-Alm a my tam samozřejmě nemohli chybět. Auflauf! To sem musím napsat. Je to snad nejlepší jídlo, co jsem kdy jedla – spoustu dobrot v zapékací misce. V Marburgu v Cafe 1900 ho opravdu stojí za to mít a sníst. Vážně, dodnes na něj vzpomínám (poznámka Káji)! Také nemůžeme zapomenout na krásnou přírodu kolem Kasslu, kterou jsme obdivovali jak na kole, tak pěšky. Za zmínku také stojí vánoční trhy, které byly všude, kam jsme v Německu přijeli, kouzelné. Co bylo ale jednoznačně nejkrásnější na celém pobytu bylo to, že jste v kontaktu s lidmi ze všech koutů světa, třeba i z rozdílných oborů a máte možnost si předat informace, zkušenosti a vyslechnout si různé názory. Najednou jen tak sedíte a přemýšlíte nad tím, jak je to všechno možné, že ten svět je vlastně malý a jaké štěstí a příležitosti právě máte, že jste tady a teď, a ačkoliv jsme všichni rozdílní, jsme na stejné cestě… Na cestě za poznáním a přesně to nás sbližuje.

Proto neváhejte a vyjeďte kamkoliv je libo, a pokud vám nevyjde vaše vysněná škola či země, nesmutněte, všude je hezky.