Polsko – Jirka Karpíšek

Na Erasmus jsem se vydal v zimním semestru mého posledního roku studia. Vyrazil jsem do Varšavy, hlavního města sousedního Polska. Proč zrovna do Polska? Mou první volbou bylo studium ve Slovinsku, kam jsem se nedostal. Kozminski University byla mou druhou volbou a stala se tou nejlepší!

Do Polska jsem chtěl především proto, jelikož jsem chtěl být blíže České republice, protože jsem předtím strávil 4 měsíce za oceánem a chtěl se více vidět s rodinou. Dalšími významnými faktory byl fakt, že se jedná o zemi s nízkými životními náklady, skvělým nočním životem, překvapivě krásnými městy, přírodou a dívkami.

Varšava? Varšava samotná je trochu jako cirkus, v němž můžete zhlédnout několik naprosto odlišných stylů architektury. V samotném centru stojí Staré město zapsané v seznamu památek UNESCO, o kousek dále se vyjímá ohromná socialistická budova – Palác kultury, za nimž se nachází několik moderních mrakodrapů. Varšava je obrovské město se překrásnými parky, se spoustou muzeí a velkým kulturním vyžitím. Pány určitě zaujme možnost navštívit domácí utkání slavného týmu Legia Varšava. Co se mi líbilo nejvíce na tomto městě byl noční život. Taneční kluby a hospody jsou zde na každém rohu a díky organizaci ESN zažijete na příklad maškarní, párty ve vícepatrovém latino klubu pro několik tisíc lidí nebo například na střeše mrakodrapu s výhledem na celou noční Varšavu. ESN organizuje také různé výlety – do Krakova či Osvětimi, filmové večery, bruslení a tucet dalších sportovních a kulturních aktivit.

Kozminski University? Kozminski University je oceněná jako nejlepší business univerzita v centrální a východní Evropě. Obrovskou výhodou této univerzity je, že se zde nemluví polsky, ale pouze anglicky, jelikož zde ročně studuje více jak 1500 studentů z více jak 75 zemí. Univerzitní komplex má čtyři moderně vybavené budovy nacházející se zhruba 15 minut od centra města. Nachází se zde kromě učeben také knihovna, několik kantýn a kafeterií, fitness centrum, sportovní hřiště, bazén se saunou, bankomat, či dokonce pobočka banky. Studenti na výjezdu si mohou vybrat z více jak 100 kurzů v angličtině. Mezi mé nejzajímavější kurzy patřil kurz – Finance Simulation Games, Artificial Intelligence in Business a Strategic Negotiations. Kurzy byly v porovnání s naší fakultou více zaměřené na praxi, nepsali se žádné testy, žádné učení se teorie. Hodnotilo se především na základě projektů, či diskusí. Učitelé byli především externisté jakožto odborníci v daném odboru, jelikož se jedná o soukromou univerzitu.

Bydlení? Ve Varšavě jsem si chtěl sehnat co nejlevnější bydlení, a nakonec jsem skončil ve studentském domu s více jak 20 zahraničními studenty, přičemž v pokoji se mnou bydleli tři muslimové z Ázerbajdžánu, kteří neuměli anglicky – ve výsledku ideální situace pro procvičení ruštiny. Právě bydlení s těmito studenty hodnotím jako největší zkušenost mého zahraničního studia.

Cestování? Na cestování po Polsku mě hodně překvapila jeho rozmanitost. Viděl jsem nádherná historická města jako Gdaňsk, Wroclaw či Krakow, byl v koncentračním táboře v Osvětimi, prošel se po poušti Bledowska (ano, Polsko má opravdu malou poušť) nebo navštívil majestátní Vysoké Tatry na jihu Polska. Jedním z hlavních faktorů, proč jsem zvolil zrovna Varšavu, bylo ovšem cestování do zahraničí. Proč? Díky cenové dostupnosti letenek do různých zemí Evropy i mimo ni. Během Erasmu jsem s kamarády z Erasmu navštívil země jako Litvu, Belgii, Ukrajinu, Skotsko, Irsko, Německo, Švédsko, Izrael, Palestinu či Jordánsko.

Když jsem řekl lidem okolo mě, že se chystám vyjet na Erasmus do Varšavy, většina z nich se mi vysmála a říkala si proč do Polska? Po uplynutí mého Erasmu ti samí lidé zjistili, že u Erasmu není ani tak důležité, kam vyjedete, protože Erasmus bude přesně takový, jaký si ho dokážete udělat a skvělé lidi potkáte všude na světě!