Opatření děkana o dalších povinnostech studentů doktorského studia na Fakultě managementu VŠE v Praze (pro studenty se začátkem studia v letech 2017 až 2020) (OD F6-6/2017)

platný předpis

Toto opatření upřesňuje další povinnosti studentů doktorského studia na Fakultě managementu VŠE v Praze nad rámec základních povinností vycházejících z § 47 zákona č. 119/1998 Sb. o vysokých školách v aktuálním znění, a ze Studijního a zkušebního řádu pro studium v doktorských studijních programech uskutečňovaných na Vysoké škole ekonomické v Praze. Tyto povinnosti jsou vedeny v optimální variantě zohledňující standardní dobu studia, a rovněž jsou uvedeny nejzazší termíny ke splnění povinností nutných zápisu do vyššího ročníku či pro připuštění ke Státní doktorské zkoušce, malé obhajobě či obhajobě disertační práce.


1 Doporučený průběh studia

Rok studiaČinnost
1. ročníkAbsolvování všech požadovaných předmětů doktorského studia (dle Individuálního studijního plánu)
Rešerše literatury v oblasti, ve které student zpracovává disertační práci
Participace na výuce pod dohledem školitele
2. ročníkAktivní vystoupení na Vědecké konferenci doktorandů a mladých vědeckých pracovníků FM VŠE
Podání projektu Interní grantové soutěže
Pravidelná účast na doktorandském semináři
Participace na výuce pod dohledem školitele
Absolvování státní doktorské zkoušky
3. ročníkPravidelná účast na doktorandském semináři
Absolvování části studia na zahraniční instituci v délce nejméně jednoho měsíce nebo účast na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí nebo jiná forma přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci
Aktivní účast na vědecké konferenci (Scopus/WoS)
Podání článku do odborného recenzovaného časopisu (ERIH/Scopus/WoS)
Malá obhajoba dizertační práce
Obhajoba finální verze dizertační práce

2 Průběh studia zohledňující nejzazší termíny ke splnění povinností

Rok studiaČinnost
1. ročníkAbsolvování minimálně dvou požadovaných předmětů doktorského studia (dle Individuálního studijního plánu)
Rešerše literatury v oblasti, ve které student zpracovává disertační práci
2. ročníkAbsolvování všech požadovaných předmětů doktorského studia (dle Individuálního studijního plánu)
Pravidelná účast na doktorandském semináři
Participace na výuce pod dohledem školitele
Podání projektu Interní grantové soutěže
3. ročníkPravidelná účast na doktorandském semináři
Participace na výuce pod dohledem školitele
Aktivní vystoupení na Vědecké konferenci doktorandů a mladých vědeckých pracovníků FM VŠE
Aktivní účast na vědecké konferenci (Scopus/WoS)
Podání článku do odborného recenzovaného časopisu (ERIH/Scopus/WoS)
Absolvování Státní doktorské zkoušky
4. ročníkPravidelná účast na doktorandském semináři
Absolvování části studia na zahraniční instituci v délce nejméně jednoho měsíce nebo účast na meziná-
rodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí nebo jiná forma
přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci
Malá obhajoba dizertační práce
5. ročníkObhajoba dizertační práce

3 Dílčí zkoušky

Doktorand je povinen do konce 2. semestru doktorského studia složit minimálně 2 dílčí zkoušky a do konce 4. semestru mít splněny všechny požadované dílčí zkoušky (dle Individuálního studijního plánu). Doktorand má navíc právo si během studia nad rámec svých povinností zapsat až 3 volitelné předměty vyučované v rámci doktorského programu jak na FM VŠE, tak i na ostatních fakultách VŠE.


4 Státní doktorská zkouška

Doktorand je povinen složit státní doktorskou zkoušku nejpozději do konce 6. semestru studia. Součástí státní doktorské zkoušky je i obhajoba tezí dizertační práce o minimálním rozsahu zhruba 30 stran, písemně předložených minimálně jeden měsíc před předpokládaným datem konání SDZ. Pro připuštění k státní doktorské zkoušce musí doktorand splňovat minimálně následující podmínky:

  • Absolvovat všechny požadované předměty doktorského studijního programu FM VŠE.
  • Aktivně vystoupit na Vědecké konferenci doktorandů a mladých vědeckých pracovníků FM VŠE včetně publikace příspěvku v konferenčním sborníku, kde bude doktorand 1. autorem.

5 Malá obhajoba dizertační práce

Doktorand musí úspěšně obhájit výsledky své dizertační práce při malé obhajobě do konce 8. semestru studia. Pro připuštění k malé obhajobě dizertační práce musí doktorand splňovat minimálně následující podmínky:

  • Absolvovat všechny požadované předměty doktorského studijního programu FM VŠE.
  • Aktivně vystoupit na Vědecké konferenci doktorandů a mladých vědeckých pracovníků FM VŠE včetně publikace příspěvku v konferenčním sborníku, kde bude doktorand 1. autorem.
  • Absolvovat státní doktorskou zkoušku.
  • Podat alespoň jedenkrát interní grantový (IGS) projekt jako navrhovatel.
  • Mít opublikován alespoň jeden¹ konferenční příspěvek2 ve sborníku vědecké konference indexované v databázi Scopus/WoS.
  • Mít opublikován, popř. prokazatelně přijat alespoň jeden¹ článek v odborném recenzovaném časopise indexovaném v databázi ERIH/Scopus/WoS.
  • Absolvovat část studia na zahraniční instituci v délce nejméně jednoho měsíce nebo podílet se na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí nebo absolvovat jinou formu přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci.

1 Doktorand je hlavním autorem konferenčního příspěvku/článku a konferenční příspěvek/článek tematicky úzce souvisí s oblastí, ve které doktorand zpracovává disertační práci
2 Lze nahradit časopiseckým článkem v databázi ERIH/Scopus/WoS


6 Dizertační práce

Dizertační práce musí dle Zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, § 47 obsahovat původní a uveřejněné výsledky nebo výsledky přijaté k uveřejnění.

Za dizertační práci může být uznán i soubor alespoň třech článků k danému tématu již uveřejněných nebo do tisku přijatých ve vědeckých recenzovaných časopisech (ERIH/Scopus/WoS), který student opatří uceleným úvodem do problematiky a komentářem. Alespoň u třech článků musí být student prvním autorem.


7 Absolvování části studia na zahraniční instituci

Student (bez ohledu na formu studia) musí absolvovat část studia na zahraniční instituci v délce nejméně jednoho měsíce nebo se účastnit na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí. Lze případně zvolit i jinou formu přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci.

Fakulta managementu VŠE v Praze nemá povinnost zajišťovat, organizovat či (spolu) financovat zahraniční pobyty doktorandů. Při zajišťování a organizaci svého zahraničního pobytu doktorand vyvíjí vlastní aktivitu a spolupracuje zejména se svým školitelem. Dále lze využít podpory oddělení spadajících pod Proděkana pro vědu, výzkum a doktorské studium, Proděkana pro rozvoj a vnější vztahy, či Oddělení zahraničních styků VŠE. Přiznat podporu v plné výši nákladů na zahraniční pobyt lze pouze studentovi, který není zapsán ve studiu podmíněně a který naplňuje povinnosti vyplývající ze Studijního a zkušebního řádu pro studium v doktorských studijních programech uskutečňovaných na Vysoké škole ekonomické v Praze a tohoto standardu.


8 Další povinnosti

  1. Doktorand má povinnost průběžně konzultovat dílčí výsledky dizertační práce se školitelem a dávat mu příslušné podklady s dostatečným předstihem k posouzení.
  2. Doktorandi mají povinnost se zúčastnit pravidelně doktorandského semináře, kde mj. průběžně prezentují dílčí výsledky dizertační práce. Jednou ročně se v rámci doktorandského semináře koná workshop, na kterém jsou prezentovány dovednosti a znalosti nezbytné pro úspěšné zvládnutí studia (akademické psaní, volba výzkumného paradigmatu, jak publikovat ve špičkových časopisech, atp.)
  3. Doktorandi prezenční formy studia mají povinnost podílet se na výuce v rozsahu alespoň 3 ECTS kreditů za období dvou let. Rozložení této povinnosti v daném období reflektuje dohodu se školitelem a potřeby katedry. Doktorandi kombinované formy studia mají rovněž povinnost podílet se na výuce. Tato výuka může mít – s ohledem na formu studia doktoranda – podobu mimořádné výuky či výuky v rámci organizovaného semináře, letní školy, workshopu, aj.
  4. Doktorandi prezenční formy studia vedou a oponují bakalářské práce a oponují diplomové práce. Témata vypisovaných prací konzultují před vypsáním se svým školitelem. Oponentem prací vedených doktorandem je vždy akademický pracovník v kategorii alespoň odborný asistent s Ph.D. Doktorandi kombinované formy studia oponují bakalářské a diplomové práce.
  5. Doktorand – nebrání-li tomu závažné důvody – se účastní obhajob kvalifikačních prací, které vedl, případně těch obhajob kvalifikačních prací, kde vystupoval v roli oponenta a navrhoval známku „dobře nebo nevyhověl, dle výsledku obhajoby“, nebo „nevyhověl“.
  6. Doktorandi prezenční formy studia mají dále i povinnost se podílet na zajištění chodu předem plánovaných akcí organizovaných fakultou jako jsou např. přijímací zkoušky, letní školy, konference, atd. Povinnosti stanoví školitel doktoranda, případně po dohodě se školitelem vedoucí katedry, na kterou je doktorand přidělen (zpravidla katedra školitele), nebo proděkan pro vědu, výzkum a doktorské studium. Plnění těchto povinností je kontrolováno zpravidla čtyřikrát ročně. Za aktivity nad rámec minimálních povinností vyžadovaných tímto standardem lze studentovi přiznat mimořádné stipendium. Odpovědnost za řádné vykázání těchto aktivit leží na studentovi.

9 Sankce za neplnění povinností

Student, který nesplňuje podmínky pro zápis do vyššího ročníku, může děkana požádat o zápis podmíněný, pokud tak učiní bezodkladně poté, co zjistí, že podmínky zápisu do ročníku nesplní. Podmínečně zapsat studenta do dalšího ročníku lze pouze jedenkrát za dobu studia. V případě závažného neplnění stanovených povinnosti, může Oborová rada FM VŠE doporučit děkanovi, aby rozhodl o ukončení studia.


Příloha 1: Doporučená forma a struktura dizertační práce

Formální náležitosti (formátování textu, citační styl, atd.) dizertační práce jsou uvedeny v šabloně kvalifikační práce dostupné na http://www.fm.vse.cz/sablona-pro-kvalifikacni-prace/. Rešerše literatury musí být dostatečně rozsáhlá a musí reflektovat současný stav poznání v oblasti, ve které student zpracovává dizertační práci. Rešerše musí stavět z větší části na primárních akademických zdrojích (konferenční příspěvky, akademické články, monografie, sestavovatelské práce) vysoké kvality (uznávaní autoři, prestižní vydavatelé akademické literatury, zahraniční zdroje).

Doporučená struktura odráží obor, ve kterém student zpracovává dizertační práci a má zpravidla pět základních částí: Úvod, Současný stav poznání, Metodika, Analytická část, Závěry a výsledky. Tyto části lze dále dělit zpravidla na tyto podkapitoly:

  • Úvod
  • Podstata výzkumu
  • Zdůvodnění výzkumu
  • Výzkumný problém a hypotézy
  • Metodika
  • Struktura práce
  • Omezení, rozsah a klíčové předpoklady práce
  • 1 Současný stav poznání
  • 1.1 Základní disciplíny, obory a klasifikační modely
  • 1.2 Specifické disciplíny, podobory a klasifikační modely
  • 1.3 Výzkumné otázky a hypotézy
  • 1.4 Shrnutí
  • 2 Metodika
  • 2.1 Zdůvodnění výzkumného paradigmatu a metodiky
  • 2.2 Výzkumné procedury
  • 2.3 Analytické procedury
  • 2.4 Etika výzkumu
  • 2.5 Shrnutí
  • 3 Analytická část
  • 3.1 Subjekty výzkumu, argumentace výzkumných postupů
  • 3.2 Výsledky ve vztahu k jednotlivým otázkám a hypotézám – diskuse
  • 3.3 Shrnutí
  • Závěry a výsledky
  • Závěry z pohledu výzkumných otázek a hypotéz
  • Závěry ve vztahu k výzkumnému problému
  • Implikace pro teorii
  • Implikace pro praxi
  • Výzkumná omezení
  • Návrhy pro další výzkum

Příloha 2: Další povinnosti doktoranda vyplývající z bodu d) odstavce 7

Student prezenční formy studia na začátku semestru oznámí vedoucímu katedry, na které je přidělen, nejméně jeden den v týdnu, kdy je fyzicky přítomen na pracovišti během obvyklé pracovní doby.