Knihovna

Provozní doba

Den v týdnuBěžná provozní dobaRozšířená provozní doba
(pouze studovny,
není možné vypůjčit si knihy)
Soustředění kombinované formy studia
23. – 25. února, 15. – 17. března
5. – 7. dubna, 26. – 28. dubna
Pondělí8:30 – 17:0017:00 – 19:00
Úterý8:30 – 17:0017:00 – 19:00
Středa8:30 – 17:0017:00 – 19:00
Čtvrtek8:30 – 17:00
Pátek8:30 – 14:30
Pátek8:30 – 18:00
Sobota8:00 – 15:00
Neděle8:00 – 13:00

Co všechno půjčujeme?

Jsme knihovna, v prvé řadě u nás tedy najdete odbornou, povinnou i doporučenou literaturu k vyučovaným předmětům. Většinu knih půjčujeme na měsíc. Pokud si danou knihu nerezervuje jiný návštěvník knihovny, můžete si tuto výpůjční dobu prodloužit až 2x. Vybrané knihy jsou k dispozici pouze k prezenčnímu studiu (nelze je tedy zapůjčit domů). Můžete si rovněž zapůjčit na základě smlouvy o výpůjčce i čtečky elektronických knih Amazon Kindle 8 Touch.

Mimo tradiční odborné manažersko-ekonomické literatury půjčujeme i knihy z oblasti IT, ekonomie, psychologie, komunikačních dovedností, akademického psaní, cizích jazyků.

Co ještě si u nás můžete půjčit? Jsme taková „první pomoc“, v nouzi si tak u nás můžete zapůjčit nabíječky, sluchátka, deštníky, propisky, kalkulačky, flashky, desky, kancelářské sponky, papíry nebo lepidla. A pokud potřebujete co největší izolaci od okolí, máme i špunty do uší. Ty nám vracet nemusíte, rádi vám je věnujeme.


Jak si knihu vypůjčit, vrátit a jak prodloužit výpůjční dobu?

Stačí si vybrat z nabídky několika desítek tisíc titulů, které naše knihovna vlastní. V prvé řadě je potřeba si požadovaný titul vyhledat prostřednictvím knihovního katalogu. Vyhledávat můžete odkudkoliv, kde je přístup k internetu, nebo můžete využít katalogových terminálů, které jsou rozmístěny po knihovně. S vyhledáváním vám rádi pomůžeme. Poté stačí publikaci podle hřbetního štítku v knihovně najít (používáme standardní mezinárodní desetinné třídění, podle kterého se budete velice jednoduše orientovat) a u výpůjčního pultu u vstupu do knihovny si ji zapůjčit pro tzv. absenční výpůjčku (složitý název pro „půjčím si knihu domů“). Knihy je možné si tímto způsobem zapůjčit pouze v běžné provozní době. V rozšířené provozní době není možné si publikace půjčovat, studovny ve 3. a 4. patře studovny jsou však stále volně přístupné.

Všechny publikace je možné vrátit opět u výpůjčního pultu knihovny. Mimo provozní dobu knihovny je k dispozici tzv. Bibliobox, do nějž je možné knihy také vracet (bývá umístěn před knihovnou či u vstupu do budovy fakulty).

Výpůjční dobu lze snadno prodloužit přes online katalog (Uživatel), telefonicky na čísle +420 384 417 229 nebo emailem na adrese knihovna.fm@vse.cz.

Pokud požadovanou knihu v našem fondu nenajdete, můžeme ji objednat z jiné knihovny prostřednictvím Meziknihovní výpůjční služby.


Přístup do e-zdrojů

Vysoká škola ekonomická v Praze předplácí přístupy do řady elektronických informačních zdrojů, které je možné vyhledávat prostřednictvím přehledného katalogu. K dispozici tak máte tisíce elektronických knih, přístupy k plnotextovým databázím článků, statistická data, právní předpisy, data o firmách a přístup do celosvětově nejlepších citačních rejstříků Web of Science a Scopus.


Knihovna ve výuce a odborné workshopy

Pravidelně vstupujeme do výuky předmětů Výzkumné metody v managementu či Ekonomika podniku, kde studentům pomáháme při práci se zdroji, citacemi či s vyhledáváním v databázích či e-zdrojích. Spolupracuje zároveň s Centrem informačních a knihovnických služeb VŠE. Aktuální nabídku odborných workshopů naleznete na webových stránkách Centra knihovnických a informačních služeb VŠE Praha.


Klid pro studium

Ve dvou patrech studoven poskytujeme tiché studijní zázemí, oddělené kóje pro samostudium, ale i prostory pro týmovou práci. Můžete se zde věnovat efektivní práci bez rušivých elementů, můžete se plně soustředit na to, co děláte, svůj čas tak účinněji využít a zvýšit svoji produktivitu. Ke studiu ve studovnách lze využít i popisovací tabule a své poznámky mít na očích. Nabízíme i připojení na externí prezentační obrazovku, kde je možné pohodlně při skupinové práci vše sdílet.


Relaxační koutek

Odpočinek na gauči nebo v křesílku. Nejen to vás čeká v našem relaxačním koutku ve 4. patře. Můžete si zde zahrát na elektronické piano nebo rozložit vzdělávací deskovou hru Cashflow, která simuluje skutečné životní finanční strategie a situace.
Kromě často potřebné relaxace zde najdete také absolventský koutek s „absolventským stromem vizitkovníkem“, na který věšíme vizitky našich úspěšných absolventů, kteří jsou jeho prostřednictvím se svojí alma mater propojeni.


Tisk, kopírování a skenování

Ve 4. patře knihovny je všem návštěvníkům k dispozici počítačová studovna. Na počítačích je nainstalováno vše, co je dostupné na počítačových učebnách. Počítače jsou rovněž propojeny s multifunkčními zařízeními, na kterých je možné nejen tisknout, ale i kopírovat či skenovat dokumenty. Můžete si tak kdykoliv pro vlastní potřebu udělat kopii či sken toho, co zrovna potřebujete.


Jsme kulturním centrem fakulty

Protože knihovna není jen o knihách, pořádáme pravidelně tematické výstavy. O historii fakulty, o životě našich studentů i zaměstnanců, podívali jsme se také do historie vzdělávání v Jindřichově Hradci i do světa a tvorby našich studentů. Spolupracujeme také s Univerzitou třetího věku a připravujeme ucelené vzdělávací přednáškové cykly. Jsme garantem projektu Jak přežít ve světě informací.


Personální obsazení

JménoTelefonE-mail
Mgr. Věra Kubátová
vedoucí knihovny
meziknihovní výpůjční služba
384 417 236vera.kubatova@vse.cz
knihovna.fm@vse.cz
Romana Bajerová384 417 229romana.bajerova@vse.cz
Alena Nouzová384 417 229alena.nouzova@vse.cz