Knihovna

Přijďte si na letní měsíce vypůjčit zajímavé tituly pro seberozvoj, efektivní fungování nebo zdokonalování komunikačních schopností. Knihy můžete mít vypůjčeny přes celé léto až do začátku následujícího semestru, to je do 18. září.

Provozní doba

Den v týdnuBěžná provozní dobaRozšířená provozní doba
(pouze studovny,
není možné vypůjčit si knihy)
Soustředění kombinované formy studia
23. – 25. února, 15. – 17. března
5. – 7. dubna, 26. – 28. dubna
Pondělí8:30 – 17:0017:00 – 19:00
Úterý8:30 – 17:0017:00 – 19:00
Středa8:30 – 17:0017:00 – 19:00
Čtvrtek8:30 – 17:00
Pátek8:30 – 14:30
Pátek8:30 – 18:00
Sobota8:00 – 15:00
Neděle8:00 – 13:00

Co všechno půjčujeme?

Jsme knihovna, v prvé řadě u nás tedy najdete odbornou, povinnou i doporučenou literaturu k vyučovaným předmětům. Většinu knih půjčujeme na měsíc. Pokud si danou knihu nerezervuje jiný návštěvník knihovny, můžete si tuto výpůjční dobu prodloužit až 2x. Vybrané knihy jsou k dispozici pouze k prezenčnímu studiu (nelze je tedy zapůjčit domů). Můžete si rovněž zapůjčit na základě smlouvy o výpůjčce i čtečky elektronických knih Amazon Kindle 8 Touch.

Mimo tradiční odborné manažersko-ekonomické literatury půjčujeme i knihy z oblasti IT, ekonomie, psychologie, komunikačních dovedností, akademického psaní, cizích jazyků.

Co ještě si u nás můžete půjčit? Jsme taková „první pomoc“, v nouzi si tak u nás můžete zapůjčit nabíječky, sluchátka, deštníky, propisky, kalkulačky, flashky, desky, kancelářské sponky, papíry nebo lepidla. A pokud potřebujete co největší izolaci od okolí, máme i špunty do uší. Ty nám vracet nemusíte, rádi vám je věnujeme.


Jak si knihu vypůjčit, vrátit a jak prodloužit výpůjční dobu?

Stačí si vybrat z nabídky několika desítek tisíc titulů, které naše knihovna vlastní. V prvé řadě je potřeba si požadovaný titul vyhledat prostřednictvím knihovního katalogu. Vyhledávat můžete odkudkoliv, kde je přístup k internetu, nebo můžete využít katalogových terminálů, které jsou rozmístěny po knihovně. S vyhledáváním vám rádi pomůžeme. Poté stačí publikaci podle hřbetního štítku v knihovně najít (používáme standardní mezinárodní desetinné třídění, podle kterého se budete velice jednoduše orientovat) a u výpůjčního pultu u vstupu do knihovny si ji zapůjčit pro tzv. absenční výpůjčku (složitý název pro „půjčím si knihu domů“). Knihy je možné si tímto způsobem zapůjčit pouze v běžné provozní době. V rozšířené provozní době není možné si publikace půjčovat, studovny ve 3. a 4. patře studovny jsou však stále volně přístupné.

Všechny publikace je možné vrátit opět u výpůjčního pultu knihovny. Mimo provozní dobu knihovny je k dispozici tzv. Bibliobox, do nějž je možné knihy také vracet (bývá umístěn před knihovnou či u vstupu do budovy fakulty).

Výpůjční dobu lze snadno prodloužit přes online katalog (Uživatel), telefonicky na čísle +420 384 417 229 nebo emailem na adrese knihovna.fm@vse.cz.

Pokud požadovanou knihu v našem fondu nenajdete, můžeme ji objednat z jiné knihovny prostřednictvím Meziknihovní výpůjční služby.


Přístup do e-zdrojů

Vysoká škola ekonomická v Praze předplácí přístupy do řady elektronických informačních zdrojů, které je možné vyhledávat prostřednictvím přehledného katalogu. K dispozici tak máte tisíce elektronických knih, přístupy k plnotextovým databázím článků, statistická data, právní předpisy, data o firmách a přístup do celosvětově nejlepších citačních rejstříků Web of Science a Scopus.


Knihovna ve výuce a odborné workshopy

Pravidelně vstupujeme do výuky předmětů Výzkumné metody v managementu či Ekonomika podniku, kde studentům pomáháme při práci se zdroji, citacemi či s vyhledáváním v databázích či e-zdrojích. Spolupracuje zároveň s Centrem informačních a knihovnických služeb VŠE. Aktuální nabídku odborných workshopů naleznete na webových stránkách Centra knihovnických a informačních služeb VŠE Praha.


Klid pro studium

Ve dvou patrech studoven poskytujeme tiché studijní zázemí, oddělené kóje pro samostudium, ale i prostory pro týmovou práci. Můžete se zde věnovat efektivní práci bez rušivých elementů, můžete se plně soustředit na to, co děláte, svůj čas tak účinněji využít a zvýšit svoji produktivitu. Ke studiu ve studovnách lze využít i popisovací tabule a své poznámky mít na očích. Nabízíme i připojení na externí prezentační obrazovku, kde je možné pohodlně při skupinové práci vše sdílet.


Relaxační koutek

Odpočinek na gauči nebo v křesílku. Nejen to vás čeká v našem relaxačním koutku ve 4. patře. Můžete si zde zahrát na elektronické piano nebo rozložit vzdělávací deskovou hru Cashflow, která simuluje skutečné životní finanční strategie a situace.
Kromě často potřebné relaxace zde najdete také absolventský koutek s „absolventským stromem vizitkovníkem“, na který věšíme vizitky našich úspěšných absolventů, kteří jsou jeho prostřednictvím se svojí alma mater propojeni.


Tisk, kopírování a skenování

Ve 4. patře knihovny je všem návštěvníkům k dispozici počítačová studovna. Na počítačích je nainstalováno vše, co je dostupné na počítačových učebnách. Počítače jsou rovněž propojeny s multifunkčními zařízeními, na kterých je možné nejen tisknout, ale i kopírovat či skenovat dokumenty. Můžete si tak kdykoliv pro vlastní potřebu udělat kopii či sken toho, co zrovna potřebujete.


Jsme kulturním centrem fakulty

Protože knihovna není jen o knihách, pořádáme pravidelně tematické výstavy. O historii fakulty, o životě našich studentů i zaměstnanců, podívali jsme se také do historie vzdělávání v Jindřichově Hradci i do světa a tvorby našich studentů. Spolupracujeme také s Univerzitou třetího věku a připravujeme ucelené vzdělávací přednáškové cykly. Jsme garantem projektu Jak přežít ve světě informací.


Personální obsazení

JménoTelefonE-mail
Mgr. Věra Kubátová
vedoucí knihovny
meziknihovní výpůjční služba
384 417 236vera.kubatova@vse.cz
knihovna.fm@vse.cz
Romana Bajerová384 417 229romana.bajerova@vse.cz
Alena Nouzová384 417 229alena.nouzova@vse.cz