Kurz čtení kurentu

Snažili jste se někdy číst staré texty z minulých století, ale písmo, kterým byly psány, se vám nečetlo snadno? Je dost pravděpodobné, že právě ten text, který jste se snažili „vyluštit“, byl psán tzv. kurentem, německou obdobou novogotického kurzívního písma používanou od 16. století až téměř do poloviny 20. století, která se někdy nesprávně označuje jako „švabach“.

Podobně jako v současné době, psali i lidé v minulosti různě pečlivě. Zatímco některé dokumenty byly provedené velmi „krasopisně“, jiné jsou až nečitelné. Proto v rámci Univerzity třetího věku pořádáme intenzivní Kurz čtení kurentu. Díky tomuto kurzu se naučíte kurent lépe „číst“ a prakticky si nacvičíte práci s informacemi na příkladu publikací, které vznikly na Jindřichohradecku v 18. až 20. století. Kurz je určen pro zájemce o rodopis (zpracování rodokmenů), kterým jejich bádání komplikuje právě použité písmo, kvůli kterému se zastavili v polovině 19. století. Poznatky využijí i ti, kdo se zajímají o zpracování dějiny obcí.

Seminář začíná 7. března 2023 v 15:15 na Fakultě managementu pod vedením PhDr. Pavla Holuba, Ph. D., vedoucího Státního okresního archivu Jindřichův Hradec.

Cena pro zájemce z řad U3V: 300 Kč


Struktura hodin

Každý seminář bude rozdělen na kratší, přibližně 20minutovou teoretickou část, a delší část, v níž se bude teorie prakticky procvičovat na vybraných ukázkách. Na každou hodinu účastníci obdrží
ukázku se vzorem písmen, která budou v zadaných textech vyhledávat. V následující hodině si ukázky přečteme a popíšeme si opět další ukázku na následující hodinu.

Doba trvání kurzu: 7 x 2 vyučovací hodiny týdně


Obsah kurzu

Téma
Teoretická část: terminologie
Praktická část: ukázka vzorového písma (učebnice kurentu)
Teoretická část: historický vývoj písma
Praktická část: různé podoby zápisu informací (kurentem, latinkou, švabachem)
Teoretická část: formulace vět, podoba zápisů
Praktická část: představení slovníků využitelných pro porozumění obsahu sdělení
Teoretická část: majuskuly (velká písmena)
Praktická část: čtení jmen, práce s rejstříky (indexy)
Teoretická část: zkratky a jejich interpretace
Praktická část: informace o přípisech a marginálních vsuvkách
Intenzivní čtení ukázek: výběr ukázek - pozemkové knihy, zápisy v matrikách
Specifické písemnosti: zaklínání, zpráva o vraždě apod.
Intenzivní čtení ukázek: výběr ukázek - pozemkové knihy, zápisy v matrikách
Specifické písemnosti: zaklínání, zpráva o vraždě apod.
Kurz čtení kurentu