Jaké jsou rysy generace alfa a jaká je její budoucnost?

Generace, která v současné době vyrůstá a která se stále rodí, bývá označována jako Alfa. Jaké jsou děti, které se narodily od roku 2010, jaké jsou jejich rysy a jak se například liší od předchozí generaze Z, to byla hlavní témata, kterých se dotkl Jan Závodný Pospíšil v pořadu Snídaně s Novou na TV Nova 25. 3. 2024. Generace Alfa je dle jeho slov prozatím ne zcela zmapovanou oblastí, i když určité poznatky z jejich chování jsou již patrné. Takzvaná displejová generace je charakteristická tím, že již od útlého věku používá právě dotyková zařízení. Užívání samotných zařízení dle Závodného Pospíšila problematické není, výrazný vliv totiž má způsob, jakým zařízení používají, respektive obsah, který jejich prostřednictvím konzumují. Velmi často jsou tímto obsahem sociální sítě, kterou mohou bez patřičného moderování například ze strany rodičů přispívat k negativním vlivům na jejich psychiku.

Jan Závodný Pospíšil se výzkumu současných generací věnuje dlouhodobě, například coby člen výzkumného týmu v rámci mezinárodního projektu Výuka Generace sněhových vloček – nové metody a výzvy, který byl financován z Fondů EHP a který byl zaměřen především na práci s generací Z, která v současné době studuje na vysokých školách.

Záznam rozhovoru je dostupný na webových stránkách TV Nova, samotné části rozhovoru jsou v časech 54:00 a 1:24:30.