Kam budou směřovat Univerzity třetího věku?

Fakulta managementu Vysoké školy ekonomické v Praze v letošní roce hostila zasedání členů Asociace univerzit třetího věku (AU3V). Od 6. do 8. září 2023 byl pro všechny hosty připraven nejen odborný, ale také volnočasový program.

V rámci neformálního programu byla pro účastníky připravena komentovaná prohlídka Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec, která byla obohacena o hudební zážitek v podání Anny Petrů (violoncello) a Věry Kubátové (flétna). Netradiční zážitek čekal také v podobě „postní sladké kaše hradní paní Markéty z Hardeggu“, který pro hosty připravil Martin Musil.

Odborné části zasedání se zúčastnilo 43 zástupců členů AU3V. Zasedání zahájila viceprezidentka asociace Ing. Martina Polášková, děkan Fakulty managementu, doc. Ing. Vladislav Bína, Ph. D. a proděkan pro vnější vztahy Fakulty managementu, doc. Bc. Ing. Mojmír Sabolovič, Ph.D.

V celkem dvou blocích odborných přednášek prezentovala Mgr. Věra Kubátová, vedoucí knihovny FM, průřez historií Jindřichova Hradce až k Fakultě managementu, PhDr. Jiří Pospíšil, Ph. D. z Univerzity Palackého v Olomouci informoval o projektu TAČR „Labyrinty kritického myšlení: Zvyšování datové gramotnosti a kritického myšlení seniorů“, jehož spoluřešitelem je AU3V, následovala přednáška prof. Ing. Jakuba Fischera, Ph.D. na téma „Vzdělávání v socioekonomických souvislostech“ a přednáška „Specifika vzdělávání seniorů“ PhDr. Miroslavy Dvořákové, Ph. D.

Druhý blok přednášek byl pak věnován především sdílení zkušeností a příkladům dobré praxe při organizaci univerzit třetího věku. O své zkušenosti a zážitky se s ostatními se podělili zástupci Mendelovy univerzita v Brně, VŠB – Technické univerzity Ostrava, Ústřední knihovny Univerzity Karlovy, Západočeské univerzity v Plzni, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a České zemědělské univerzity v Praze.

Mimo jiné byla nastíněna témata meziregionální spolupráce, perspektiv minulých a budoucích či virtuální univerzity třetího věku.

Součástí třídenního zasedání bylo také valné shromáždění Asociace U3V ČR, z. s., jehož důležitou součástí byly doplňující volby do předsednictva a do revizní komise AU3V.