Osvědčené postupy při financování zdravotních služeb v oftalmologii: tým výzkumníků z Fakulty managementu úspěšně dokončuje mezinárodní projekt

Po více než 18 měsících intenzivní mezinárodní spolupráce mezi Warsaw School of Economics, Vysokou školou ekonomickou v Praze, National University of Kyiv-Mohyla Academy (NaUKMA) a University of Debrecen, přináší vědecko-výzkumný tým závěry projektu „Access to Healthcare Services in the Context of Financing Mechanisms. The Case of Ophthalmology.“ Závěrečná Zpráva o dobrých praktikách při financování zdravotnických služeb v oftalmologii přináší ucelený pohled na problematiku, a to včetně infografiky pro Polsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Ukrajinu. Tým Vysoké školy ekonomické v Praze v projektu pokryl v rámci svého výzkumu nejen Českou republiku, ale také Slovensko.

Zjištění mezinárodního týmu navrhují různé oblasti, ve kterých lze zlepšit léčbu katarakty, glaukomu, vitrektomie, AMD, DME a transplantace rohovky v Polsku, České republice, Maďarsku a na Slovensku. Mezi tyto oblasti patří možnosti financování, systémy kontroly kvality, revize úhrad, opatření pro včasnou detekci a využívání moderních technologií.

Mezinárodní tým přichází také s doporučeními pro zdravotnická zařízení na Ukrajině, která se se mohou poučit ze zkušeností zemí Visegrádské skupiny, a to zejména v oblastech, jako jsou mechanismy financování, úhrada léčby, diagnostická vyšetření a zlepšení kvality a dostupnosti očních operací. Zavedení těchto postupů by vyžadovalo pečlivé zvážení specifického ukrajinského systému zdravotní péče a právního rámce.

Velké poděkování náleží Visegrádskému fondu za financování tohoto výzkumu, stejně jako všem institucím a jejich zástupcům, kteří se zúčastnili rozhovorů, podělili se o své postřehy a podpořili tvorbu zdravotní politiky založené na informacích.

Souhrnná zpráva o osvědčených postupech při financování zdravotních služeb v oftalmologii včetně infografiky je dostupná v angličtině a místním jazyce podle jednotlivých zemí na domovské stránce projektu.

Členové týmu Vysoké školy ekonomické v Praze

• doc. Ing. Peter Pažitný, MSc., PhD.
  • Ing. Daniela Kandilaki, Ph.D.
  • Ing. Kristina Randlová
  • Ing. Zuzana Rajdlová