Archiv akcí U3V
Ukončené přednáškové cykly
U3V kurzy archiv
Po stopách osobností managementu regionu
Jak přežít ve světě informací aneb management informací v současném prostředí
Ukázka činnosti a zásahu složek Integrovaného záchranného systému
Dne 20.5.2024 proběhlo na stanici HZS Jihočeského kraje v Jindřichově Hradci závěrečné setkání účastníků přednáškového cyklu „Integrovaný záchranný systém. Prevence jako první krok k bezpečnému životu.“ s profesionálními členy Hasičského záchranného sboru, Policie ČR a Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.
Poslední setkání bylo vyvrcholením přednáškového cyklu. Účastníci univerzity třetího věku mohli na stanici profesionálních hasičů vidět ukázky práce hasičů, policistů a záchranářů při simulované dopravní nehodě, psovodi ukázali zajištění pachatele a hasiči předvedli jak hasit požár jedlého oleje. Vyvrcholením byla ukázka společného zásahu všech tří složek IZS.
Velký dík patří všem organizátorům, zejména hasičům, záchranářům a policistům za zodpovědně připravenou a poutavou přehlídku schopností a dovedností lidí, kteří pro nás všechny dělají tak moc!
Ukázka činnosti a zásahu složek IZS
Přednáškový cyklus Integrovaný záchranný systém. Prevence jako první krok k bezpečnému životu – LS 2023/24
Pilotní cyklus 13 dvouhodinových přednášek “Integrovaný záchranný systém – prevence jako první krok k bezpečnému životu“ probíhal v rámci univerzity třetího věku Fakulty managementu VŠE v Jindřichově Hradci a byl jako první v republice zaměřen komplexně na témata všech jednotlivých složek IZS a přednášen přímo odborníky z jednotlivých složek IZS s osobními zkušenostmi z praxe. Byli to profesionální příslušníci Hasičského záchranného sboru, Policie ČR a Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, všichni buď v aktivní službě či v záloze. Přednášky se během semestru konaly na akademické půdě Fakulty managementu.
Témata se dotýkala nejen integrovaného záchranného systému a jeho jednotlivých složek, ale také prevence vzniku situací ohrožujících bezpečnost nejen seniorů, první pomoci či odpovědí na otázky vznikající při krizových situacích (např. požár, dopravní nehoda, co dělat, když zjistím skutečnost ohrožující život, zdraví, majetek). Všechna témata byla doprovázena příklady z reálného života na základě osobních zkušeností přednášejících.
Jindřichohradečtí hasiči tak přiblížili posluchačům činnost příslušníků u zásahu, posttraumatickou péči při mimořádných událostech, prevenci požárů, revize komínů, hasicí přístroje, únikové cesty, nahlašování pálení nebo také ochranu obyvatelstva, evakuaci, varovné signály v ČR a další témata.
Policisté se ve svých přednáškách zaměřili na prevenci a ochranu v oblasti měkkých cílů, nástrahy kyberprostoru, chování u dopravní nehody, preventivní doporučení při ochraně majetku, zdraví a doporučení, jak se chovat v kritických situacích.
Zdravotnická záchranná služba přednášela o správném postupu volání na tísňovou linku, první pomoci při akutních stavech, jako jsou cévní mozkové příhody, úrazy, akutní koronární syndrom, jak se provádí kardiopulmonální resuscitace, co je AED a jak použít, představili a účastníkům pomohli nainstalovat aplikaci Záchranka.
Integrovaný záchranný systém. Prevence jako první krok k bezpečnému životu.
Exkurze do České televize – 13.5.2024 a 20.5.2024
Vyústěním několikasemestrálního přednáškového cyklu „Jak přežít ve světě informací“ byla exkurze účastníků U3V do České televize v Praze. Jelikož do České televize byl vstup omezen 30 osobami, jeli jsme ve dvou termínech 13.5.2024 a 20.5.2024.
Dopoledne jsme začínali doplňkovým programem, zaměřeným na osobnosti, které v historii měli spojitost s rozvojem zlepšení informovanosti a informační gramotnosti české společnosti. A kde jinde než při prohlídce okolí Baziliky sv. Petra a Pavla a Vyšehradského hřbitova a jeho součásti tzv. Slavína.
V brzkém odpoledni jsme již vstupovali do budovy České televize na Kavčích horách, kde jsme se řádně nahlásili a vyčkali příchodu odborného průvodce. Co jsme viděli a zažili?
Pod vedením průvodce jsme si prohlédli stálou prohlídkovou expozici v chodbách a halových prostorách, která neruší přípravu a realizaci programů a vysílání, ale zároveň uspokojí zájem o dění v České televizi. Prošli jsme i provozy dílen a prostory určené pro natáčení seriálů. Zde jsme si mohli podrobně prohlédnout i připravené interiéry a kulisy pro nově natáčený seriál.
Průvodce nám fundovaně popsal zmenšený model všech budov na Kavčích horách včetně jednotlivých pracovišť, která není možné běžně navštívit z důvodu rušení provozu či ochrany bezpečnosti účastníků exkurze.
V jednom expozičním sále jsme si mohli prohlédnou a také (doslova) osahat pohádkové kostýmy, filmové zbraně, paruky, zpravodajské studio, režii. Vyzkoušeli jsme si práci s čtecím zařízením, práci s kamerou a prohlédli expozici televizních přijímačů od prvních historických typů až k nejnovějším LED televizím.
Při prohlídce studií,ve kterých probíhá či probíhalo natáčení známých pořadů, jsme si v prvním případě mohli stoupnout za soutěžní pultíky pořadu Kde domov můj? a v druhém jsme měli možnost si v pauze popovídat s moderátory pořadu Sama doma, které právě probíhalo. Byli jsme i při natáčení dalšího dílu pořadu pro děti Kouzelná školka.
Při obou exkurzích nám přálo počasí a odjížděli jsme z Prahy s pocitem uspokojení z informačně i emočně nabitého dne.
Přednáškový cyklus Jak přežít ve světě informací 2 aneb management informací v současném prostředí – ZS 2023/24
Co je generace sněhových vloček? Jak bezpečně v online světě? Proč se bojíme umělé inteligence? – tyto a další otázky si zodpověděli naši účastníci U3V v kurzu Jak přežít ve světě informací 2 aneb management informací v současném prostředí.
Přednáškový cyklus Management malých a středních pivovarů – LS 2022/23
Co vše obnáší provozování českého minipivovaru, co musí jeho manažer vše ovládat, s vývojem prostředí, marketingovými aktivitami či právními a ekonomickými aspekty vaření piva? Jaký byl vývoj vaření piva a s pivních stylů nejen ve světě, ale i v našem regionu? S tím vším a mnohým dalším se seznámili účastníci kurzu Management malých a středních pivovarů.
Součástí kurzu byla i degustace různých druhů piv a exkurze do pivovaru v Kamenici nad Lipou.
Exkurze do pivovaru Kamenice nad Lipou
Exkurze určená pro účastníky přednáškového cyklu Management malých a středních pivovarů proběhla 5. června 2023. Účastníci zhlédli zrekonstruovaný pivovar, seznámili se s technologií vaření piva přímo v provozu a v pivovarské pivnici měli možnost ochutnat různé druhy piva dle výběru na degustačním prkénku. Dále jsme navštívili zámek v Kamenici nad Lipou, kde nás průvodce provedl nejen touto krásnou historickou budovou, ale také podal výklad k výstavním plochám v jednotlivých částech zámku.
Přednáškový cyklus Jak přežít ve světě informací – ZS 2022/23
Každý den se setkáváme s přemírou informací. Jak se v nich ale orientovat? Čemu věřit a čemu ne? Kdo nás chce oklamat a jak se nenechat obelstít? Kde si vyhledat správné informace, na co si dát pozor a jak si informace ověřit? To vše se naučili účastníci kurzu Jak přežít ve světě informací aneb management informací v současném prostředí.
Slavnostní ukončení akademického roku 2021/2022
Exkurze Kittenbergerovy zážitkové zahrady
Exkurze, kterou jsme uspořádali 7. května 2022, byla primárně určena účastníkům kurzů anglického a německého jazyka U3V na FM, pro doplnění byla nabídnuta i dalším zájemcům z řad účastníků U3V.
Studijní zájezd do rakouských zážitkových zahrad v Langenlois byl zaměřen na procvičení komunikace v AJ/NJ v reálných situacích. Průvodní slovo, které místní manažerka zahrad měla, překládali přímo účastníci jazykových kurzů. Zahrady jsou velmi rozsáhlé, doporučená doba „prohlídky“ byla 4 hodiny, ale jak se účastníci exkurze shodli, času by bylo možné strávit mnohem déle.
Exkurze do Českých Budějovic po stopách Hardtmuthů a Lannů
Na závěr přednáškového cyklu Po stopách osobností managementu v regionu naši senioři spolu s lektory navštívili9. května 2022 České Budějovice. Zde se díky odborným průvodcům seznámili s místy, kde žili a působili známí členové rodiny Hardtmuthů a Lannů. Prohlédli si vilu rodiny Hardtmuthů, navštívili Lannovu loděnici, sklad i rodný domek Vojtěcha Lanny. I oběd se nesl v duchu tématu exkurze. Účastníci jej strávili v historickém objektu U Zelené ratolesti, která svého času sloužila jako zájezdní hostinec a nákladové nádraží koněspřežky a byla též v majetku rodiny Lannů. Velmi zajímavou byla i komentovaná prohlídka centra města (Sady, pomník V. Lanny, Solnice) a návštěva Muzea koněspřežky. Účastníci exkurzi zakončili vyhlídkovou plavbou lodí po Malši, opět doprovázenou komentářem.