Noc vědců na Fakultě managementu

Proměna. Přirozený proces, kterým prochází vše kolem nás. K tomu, abychom spatřili motýla, musí projít třemi proměnami. Z vajíčka na housenku, z housenky na kuklu a teprve z kukly na imago, dospělce motýla. Proměna je ústředním motivem letošní celorepublikové Noci vědců, do níž se zapojila také Fakulta managementu. Noc vědců v Jindřichově Hradci proběhne v pátek 27. září 2024 nejen v prostorách Fakulty managementu, ale také v prostorách Hvězdárny a planetária prof. Františka Nušla. Společně všem nabídneme pestrý program, který ukáže různé podoby proměn.

Noc vědců je podpořena z fondů Evropské unie v rámci projektu 101162282 — METAMORPHOSIS — HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01.


Program Noci vědců

Proměny fakulty

17:15 – 17:45 knihovna Fakulty managementu

V roce 1994 byla v Jindřichově Hradci založena Fakulta managementu. Za 30 let své existence prošla řadou proměn, ať už personálních, obsahových, či fyzických. Projděte si s námi zásadní milníky, které proměnily nejen původní budovu na moderní vědecko-výzkumné vysokoškolské pracoviště, ale proměnily také Jindřichův Hradec v univerzitní město. To vše na komentované prohlídce k tematické výstavě „30 let spolu“.


Proměny umělé inteligence

18:00 – 19:00

Umělá inteligence proměňuje vše, co jsme doposud znali. Proměnou prochází nejen naše okolí, přístupy k práci či efektivita nebo kreativita, proměnou prochází především samotná AI. Přijďte se s námi projít virtuálním světem, který proměňuje a převrací náš svět naruby. Dozvíte se, kam se umělá inteligence za poslední rok posunula, na vlastní kůži si s námi vyzkoušíte praktické příklady, jak ji využívat a dozvíte se také to, jak se bude pravděpodobně v budoucnu vyvíjet a proměňovat. Přijďte si sami vyzkoušet, co všechno dnešní AI zvládne a zjistit, kde má ještě mezery. Chybět nebude ani společná diskuse o potenciálních dopadech AI na naše profesní i osobní životy.


Proměny generací

19:00 – 20:00

„Tohle by se za nás nestalo!“ Proměnou prochází také všechny generace lidstva. Jaká je generace Z? Jak jejich digitální zázemí a závislost na elektronických médiích mění jejich přístup k učení či práci? A jak pro ně vytvořit dynamické prostředí, které jim umožní excelovat? Připravte se s námi na nové způsoby komunikace a spolupráce s generací, která mění pravidla hry. A když mluvíme o hře, řekneme si také, jakou proměnou prochází generace Z v postojích ke sportu a jeho přínosů pro život, jakými jsou zodpovědnost, pravidelnost, trpělivost, senzomotorické schopnosti nebo odolnost vůči stresu.


Proměny tisku – 3D tisk

17:00 – 21:00

Vytisknout text nebo fotografii umí téměř každý z nás. Jak to ale vypadá, když se prostřednictvím 3D tiskárny začne „z ničeho“ rodit nový předmět? I klasický tisk prošel proměnou a dnešní tiskárny už se nemusí omezovat jen na tisk na papír, zvládají i komplikované úlohy, během nichž na světlo světa přivádějí trojrozměrné předměty. Seznamte se s proměnami tisku a poznejte současné moderní 3D tiskárny!


Proměny lahve Coca-Cola

17:00 – 21:00

Celosvětově nejznámější slovo je OK. Druhé nejznámější? Coke, označení pro Coca-Colu. Jakými proměnami prošla během 138 let své historie její ikonická lahev? Projděte si s námi celý její příběh a pečlivě si zapamatujte všechny detaily, budou se vám hodit při zábavném kvízu, na jehož konci vás čeká odměna právě v podobě lahve s tímto nápojem.


Kvíz plný proměn

17:00 – 21:00

Připravte se na napínavý kvíz s partnerem Fakulty managementu, společností Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.  Kvíz vás zavede na dobrodružnou cestu po celé budově Fakulty managementu. Po seznámení s proměnami lahve Coca-Coly a proměnami Fakulty managementu se vydáte na vlastní cestu, během níž prozkoumáte řadu zákoutí naší budovy, potrápíte mozkové závity, odhalíte všechna tajemství a dokážete, že všechny proměny máte v malíku. Na každého, kdo úspěšně projde celou hrou, bude jako odměna čekat lahev Coca-Coly.


Kniha nebo video? Fotka nebo ilustrace? (streamovaná přednáška)

17:30 – 18:00

Je lepší si o něčem přečíst nebo se kouknout na video? K textu raději připojit fotku nebo ilustrací? To jsou otázky spojené se situacemi, kdy se učíme, řešíme, jestli si vezmeme knížku nebo koukneme na seriál, nebo když sami tvoříme třeba seminární práci. Čtení versus video je také téma, které provází někdy i střety generačních pohledu. Zdeněk Vondra z Katedry multimédií FIS VŠE vám ukáže, jak fungují základní mediální prostředky, naše smysly a mysl, která je interpretuje a jak psaný text, video, fotky a ilustrace efektivně používat. Vše navíc zasadí do kontextu reklamy, vzdělávání a zábavního průmyslu.

Přednáška neprobíhá fyzicky na Fakultě managementu, bude přenášena on-line formou streamu z Vysoké školy ekonomické v Praze.


ChatGPT vs. člověk – kdo s koho? (streamovaná přednáška)

20:30 – 21:00

Zkoušeli jste se někdy ptát počítače na vysvětlení látky ze školy nebo obsah konkrétní knihy? A co kdyby za vás mohl počítač napsat například kus domácího úkolu nebo vám pomoci s programováním? Umělá inteligence v poslední době mění svět a popravdě si často nemůžeme být jisti tím, zda daný obsah vytvořil člověk, nebo počítač. Blíže se tedy podíváme na velké jazykové modely, jejichž známým zástupcem je ChatGPT. Se Stanislavem Vojířem z KIZI FIS VŠE si ukážeme, jak se dají testovat jeho možnosti a kdy má, či naopak nemá smysl jej využívat pro řešení běžných úkolů. Kromě jiného si také vyzkoušíte, zda lze poznat umělecké dílo vytvořené umělou inteligencí.

Přednáška neprobíhá fyzicky na Fakultě managementu, bude přenášena on-line formou streamu z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Pořady v planetáriu

15:00 Khrumka a kouzelná raketa (pro děti)

17:00 3-2-1 Start (pro děti)

19:00 Ze Země do vesmíru

21:00 Evropa pod jižním křížem

V době mezi pořady budou volně přístupná doprovodná promítání Kosmix, Slunce a Hvězdy a další.


Proměny oblohy – pozorování (nejen) v kopuli

Od 14:00 odpolední pozorování

Od 20:00 noční pozorování


Proměny světla – interaktivní exponáty

14:00 – 23:00

  • Kreslení světlem – kreslete UV světýlky na velké fosforescenční plátno.
  • IR koutek – IR kamera a obrazovka, v níž můžete pozorovat sebe nebo na zajímavé předměty, které budete mít k dispozici.
  • UV koutek – co všechno svítí pod UV světlem?
  • Polarizace – monitor, který zdánlivě promítá bílý obraz je ve skutečnosti barevný, jen je třeba se na něj podívat skrz polarizační folie
  • Neviditelné pnutí – vložte libovolný předmět (pravítko, izolepa apod.) mezi dvě polarizační folie a pozorujte, jak změní barvu. Vytvořte si z izolepa své vlastní umění.
  • CRT – pixely CRT obrazovky jsou ovládané elektromagnety. I obyčejný magnet pak může obraz CRT obrazovky ovlivnit.
  • Laserová harfa – zahrajte si na laserovou harfu!
  • Elstat zvonek – elektrostaticky nabité plochy dokáží rozpohybovat pokovený míček a vytvořit model zvonku.
  • Magnetické hrátky – postavte si magnetický most, pohrajte si s ferrofluidem či magnetickými kuličkami u stolku s magnetickými pokusy.

Na zahradě hvězdárny bude k vidění také 5 metrový model měsíce, který bude v noci svítit – tak, aby to nerušilo pozorování.

 

Noc vědců na Fakultě managementu