Bezpečnost není samozřejmost. Fakulta managementu vytváří prostředí, které chrání i připravuje

Bezpečnost se v posledních letech stala tématem, které se dotýká všech sfér společnosti – a školství není výjimkou. Fakulta managementu Vysoké školy ekonomické v Praze se proto snaží nejen předávat znalosti a vědomosti ve všech oblastech bezpečnosti, ale také systematicky budovat prostředí, které zajišťuje jak fyzickou, tak kybernetickou bezpečnost.

„Bezpečí je hodně křehká věc. Proto jsme si dali za cíl vytvářet jako vzdělávací instituce prostředí, které vzdělává nejen v našem primárním oboru, ale předává informace také ve všech oblastech týkajících se bezpečnosti. Pro nás není bezpečnost pouze otázkou technických opatření, ale také srozumitelnosti a především důvěry. Právě proto dbáme i na vnitřní informovanost, přehlednost a vzdělávání,“ uvádí děkan Fakulty managementu, doc. Ing. Bc. Mojmír Sabolovič, Ph.D.

Fakulta managementu se oblasti bezpečnosti ve vzdělávací rovině věnuje dlouhodobě pravidelným pořádáním přednášek a workshopů zaměřených na bezpečnost. Ty jsou obvykle určeny nejen studentům a zaměstnancům fakulty, ale celé veřejnosti. V rámci Univerzity třetího věku proběhl například celosemestrální vzdělávací cyklus Integrovaný záchranný systém: prevence jako první krok k bezpečnému životu, který byl uzavřen kombinovaným ukázkovým zásahem složek Integrovaného záchranného systému a který v roce 2025 pokračuje druhým cyklem, nebo cyklus Extrémní projevy ve společnosti. Kromě těchto cyklů probíhají v rámci takzvaných Inovačních týdnů také samostatné přednášky a workshopy zaměřené opět na bezpečnost. Při všech vzdělávacích aktivitách spolupracuje Fakulta managementu intenzivně se všemi složkami Integrovaného záchranného systému – Policií ČR, Hasičským záchranným sborem a Zdravotnickou záchrannou službou.

Zvláštní pozornost věnuje fakulta i kybernetické bezpečnosti. Jako plnohodnotná součást Vysoké školy ekonomické v Praze mají všichni studenti i zaměstnanci plnohodnotný přístup nejen k sofistikovaným metodám ověřování, ale také k specializovaným vzdělávacím kurzům zaměřeným na kybernetické hrozby, jako je například phishing. V rámci 6. Inovačního týdne proběhly na Fakultě managementu ve spolupráci s firmou GasNet také 2 osvětové přednášky zaměřené na kybernetickou bezpečnost.

Kromě vzdělávací činnosti jsou na Fakultě managementu pravidelně aktualizovány interní postupy při mimořádných situacích, mezi něž mohou být řazeny jak od živelních pohrom přes požáry až po možné lidské hrozby.

„Bezpečnostní opatření navrhujeme nejen s ohledem na aktuální předpisy, ale také s cílem jít nad rámec zákona. Chceme být odpovědní a alespoň částečně připravení. Všechny naše kroky proto také konzultujeme i se složkami integrovaného záchranného systému,“ doplňuje pedagog a odborník na bezpečnost Mgr. Vladimír Hanousek, LL.M.

Bezpečnost vnímá Fakulta managementu jako dlouhodobý a trvalý závazek, proto se s cílem chránit i vzdělávat snaží vytvářet prostředí pro bezpečnou a důvěryhodnou komunitu.