Jak přežít ve světě informací III aneb Management informací v současném prostředí

Umělá inteligence je dobrý sluha ale zlý pán. Jsme obklopeni informacemi a někdy není jednoduché se v nich vyznat a nepropadnout informačním manipulacím? Jak s umělou inteligencí pracovat? To vše přinese už 3. pokračování přednáškového cyklu Management informací v současném prostředí, jehož úvodní přednáška startuje už v pondělí 4. března 2024.

V rámci cyklu si na praktických ukázkách představíme rozdíl mezi misinformacemi, dezinformacemi a konspiračními teoriemi. Naučíme se, jakými postupy a dostupnými nástroji lze snadno za pomoci internetu ověřovat pravost a důvěryhodnost informací a jejich zdrojů, poznáme osvědčené postupy vyvracení dezinformací a ukážeme si, jak je možné se jim vyhnout.

Seznámíme se také s praktickými možnostmi a nástroji umělé inteligence, naučíme se, jak se umělé inteligence správně ptát vytvářením správných „promptů“ a také čeho se při psaní těchto promptů vyvarovat. Představíme i nástroj pro odhalování-detekci dezinformací, Verifee. A protože je umělá inteligence dobrá pro více věcí, ponoříme se do jejího využití ve vzdělávání, konkrétně na příkladech nástrojů pro podporu vědeckého psaní a pro práci s literaturou.

Partnerské organizace

Fakulta managementu Vysoké školy ekonomické v Praze
Transitions Prague
UCL Artificial Intelligence Society
Západočeská univerzita v Plzni

Obsah cyklu

DatumNázev a obsah přednášky
Lektor
4. března 8:00 - 9:30 - Jak se zorientovat v informačním přehlcení a jak reagovat na poplašné zprávy, konspirace a dezinformace
10:00 - 11:30 - Ověřovací dílna informací – praktické využití ověřovacích technik
Jaroslav Valůch, Transitions Prague
11. března8:00 - 9:30 - Umělá inteligence - seznamte se aneb ChatGPT, Midjourney, M Bing, AI hlasové generátory, videogenerátory
10:00 - 11:30 - Umělá inteligence prakticky
Tomáš Titěra, Transitions Prague
18. března8:00 - 9:30 - Dezinformace a umělá inteligence, odhalování dezinformací - Verifee, nástroj pro detekci dezinformací
Filip Trhlík - UCL Artificial Intelligence Society, London
25. března10:00 - 11:30 - Jak pomocí umělé inteligence vyhledávat literaturu (rešerše) a parafrázovat text, jak citovat umělou inteligenci
Barbora Katolická, Západočeská univerzita v Plzni

Pro vytvoření plakátu ke vzdělávacímu cyklu byl využit obrázek vygenerovaný umělou inteligencí, konkrétně nástrojem Midjourney. V březnu 2023 tento obrázek obletěl svět a vyvolal značnou kontroverzi, neboť jeho kvalita byla na takové úrovni, že bez bližšího zkoumání nebylo možné rozeznat, že se jedná o umělou inteligencí vytvořený obrázek a řada lidí jej bez jakéhokoliv kritického přístupu brala jako faktickou fotografii. Vzdělávací cyklus si klade za cíl na podobné manipulace poukazovat a naučit se je rozeznávat.