Výstava Akce Hřbitov /29. 11./

Říkalo se jim volná mládež. Neorganizovaná. Závadová. Ti, kteří odmítali žít podle předem daných ideologických šablon komunistického režimu, odmítali se stát součástí kterékoliv ze složek Socialistického svazu mládeže. Právě na takovou mládež dřívější režim pořádal čarodějnické hony s cílem umlčet a odstavit.

Jak to s těmito mladými vypadalo v Jindřichově Hradci? To vše připomene výstava Akce Hřbitov, jejíž zahájení proběhne v prostorách dvorany Fakulty managementu VŠE ve středu 29. 11. 2023 od 17:00 pod patronátem Spolku přátel starého Jindřichova Hradce.

Výstavou provede historik Libor Svoboda. Během celé besedy zavzpomínáme na způsoby perzekuce mladých v době totality a na setkávání volného seskupení na tehdy téměř zničeném židovském hřbitově v Jindřichově Hradci. Setkávala se zde skupina mladých lidí, která poslouchala undergroundovou hudbu i pásky s nahranými projevy Václava Havla. Zavzpomínáme na návštěvy tehdejších zakázaných kapel nebo na zásahy tajné policie v našem městě. O své vzpomínky se přijdou podělit tehdejší správce židovského hřbitova a fotograf Jaroslav Havlík, pozvání přijal Zdeněk Kasper a Miroslav Snížek, Věra Mrázková nebo učitel a fotograf Ivan Emr, který byl jeden ze zakladatelů a také mluvčí Občanského fóra v Jindřichově Hradci a zároveň osobnost, která participovala na transformaci budovy tehdejšího OV KSČ na pozdější vzdělávací instituci. Symbolicky – na místě bývalého „Kokosu“ a v listopadových dnech se bude diskutovat o minulosti, boji za svobodu a demokracii zde v Jindřichově Hradci.

Výstava Akce Hřbitov /29. 11./