Fakulta managementu VŠE: 70 let od velké vládní peněžní loupeže. Je co slavit?

Je to téměř neuvěřitelné, ale jedna generace zažila na našem území celkem tři peněžní (měnové) reformy. Konkrétně v roce 1919, 1945 a 1953. Ta poslední je označována za velkou vládní peněžní loupež. Dnes si již nedovedeme vůbec představit, že by naše dlouhodobé úspory ve formě vkladů, životních pojistek, penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření apod. propadly bez náhrady státu tak, jako tomu bylo v roce 1953. V roce 2023 tomu bylo 70 let od zmíněné peněžní loupeže a 100 let od úmrtí prvního československého ministra financí Aloise Rašína – tvůrce měnové odluky v rámci Československé měnové reformy v roce 1919. Média ani veřejnoprávní televize nikterak toto či tato výročí významně nepřipomněla. Pojďme si společně přiblížit zajímavé okamžiky spolu s důvody provedení těchto reforem, které jsou nedílnou součástí historie naší země ve střední Evropě v propletení s politikou té doby, právem a peněžní ekonomií. V historii totiž můžeme najít i ty okamžiky, které mohou být v určitých souvislostech stále aktuální i dnes.

On-line přenos (MS Teams)

Kdy, kde a pro koho?

• Středa 10. dubna 2024, 13:30 – 15:30
  • Učebna č. 110
  • Studenti, zaměstnanci, absolventi, veřejnost, střední školy

S kým?

Jiří Vopátek

Ekonom, vedoucí Katedry společenských věd

Fakulta managementu VŠE: 70 let od velké vládní peněžní loupeže. Je co slavit?