Pomáhejte s námi! Zapojení Fakulty managementu do pomoci Ukrajině

Všichni s velkou nervozitou sledujeme překotný vývoj událostí, do nějž nemůžeme přímo zasáhnout. Ve spolupráci s Městem Jindřichův Hradec, jindřichohradeckým skautským střediskem Zlatá růže a s fakultním spolkem Alfa Fí jsme začali pracovat na konkrétních podobách pomoci.

Pomoc ukrajinským studentům

V prvé řadě je tu pomoc přímo našim ukrajinským studentům. Ti od nás obdrželi e-mail s konkrétními informacemi o tom, jak je můžeme podpořit. Jedná se například o finanční podporu, která bude pokrývat výpadky finančních zdrojů z jejich domovů, podporu spojenou s ubytováním na Švecově koleji (s níž pomáhá Město Jindřichův Hradec), ale také jsme mysleli na potřebnou psychologickou pomoc. Nejen studentům z Ukrajiny, ale i všem dalším členům akademické obce současnou situací zasaženým, je na naší fakultě k dispozici kvalifikovaný psycholog. Samozřejmě ale obecně pro všechny a pro jakoukoliv obtížnou situaci platí: Budete-li potřebovat, prosím, ozvěte se svým pedagogům, pracovníkům studijního oddělení nebo vedení.

Veřejná pomoc

V další řadě je to pomoc, která je potřeba právě teď na hranicích Ukrajiny. Zde jsme se rozhodli netříštit v Jindřichově Hradci síly vyhlašováním další sbírky pro přímou pomoc a raději využíváme toho, že danou sbírku již spustili jindřichohradečtí Skauti. Jejich sbírka potrvá do tohoto čtvrtka (3. 3. 2022, 20:00) a je zaměřena především na zdravotnický materiál, spacáky, stany, zkrátka věci, které jsou potřeba přímo tam. V případě, že by se vybralo více materiálu, než je schopen pojmout Skautský dům, jsme připraveni poskytnout prostory pro skladování přímo na fakultě.

Je bohužel více než jisté, že uprchlická vlna se v dohledné době začne pomalu přesouvat více na západ a že ti, kteří prchají před hrůzami války, se dostanou i do Jindřichova Hradce. Město Jindřichův Hradec již v současné době pracuje na tom, aby mohlo přijmout a ubytovat případné uprchlíky. Pro tyto účely brzy vyhlásíme sbírku právě pro ty, kteří budou potřebovat materiální pomoc přímo v Jindřichově Hradci. O připravované sbírce vás budeme včas informovat, dozajista se však bude zaměřovat na předměty denní potřeby (oblečení, hygienické potřeby, hračky a podobně).

Vy všichni, kteří byste chtěli jakkoliv pomoci, máte velkou škálu možností. Centralizované informace o pomoci přímo v Jindřichově Hradci najdete na webu portálu Hradec žije, celostátní informace, včetně sbírek finančního charakteru, pak na portále Stojíme za ukrajinou. Věříme, že řada z vás využije libovolnou možnost pomoci.

Pomoc Vysoké školy ekonomické v Praze

V souvislosti se situací na Ukrajině poskytne VŠE a její fakulty tyto formy pomoci:

1. VŠE poskytne uprchlíkům z Ukrajiny, kteří jsou rodinnými příslušníky studentů VŠE, ubytování ve svých prostorách na Točné. Kapacita tohoto ubytovacího zařízení je 25 osob. Žádosti prosím směrujte na kancléře VŠE doc. Mgr. Andreje Tótha, Ph.D. (kancler@vse.cz).
  2. VŠE je připravena přijmout ke studiu v češtině nebo angličtině celkem 30 ukrajinských studentů (5 na každou fakultu), kteří v důsledku situace na Ukrajině nebudou moci pokračovat ve studiu ekonomických studijních programů na ukrajinských vysokých školách, a poskytnout jim stipendium na pokrytí nákladů na studium a pobyt v ČR. Stipendium ve výši 15 000 Kč/měsíc bude uprchlíkům vypláceno od okamžiku, kdy budou přijati na VŠE do konce srpna 2022. Následně VŠE zajistí řešení, aby tito studenti-uprchlíci mohli pokračovat ve studiu i v dalším akademickém roce. Kontakt: kancler@vse.cz.
  3. Stávající ukrajinští studenti VŠE, kteří ztratí finanční podporu od rodiny, mohou požádat děkana své fakulty o poskytnutí jednorázového mimořádného stipendia (žádost se podává přes Kontaktní centrum v InSISu).
  4. Studenti, kteří by v důsledku traumat způsobených válkou potřebovali psychologickou pomoc, se mohou obrátit na Akademickou psychologickou poradnu, která jim takovou pomoc přednostně poskytne. Studenti mohou napsat ac@vse.cz a následně dostanou konkrétní informaci a datu, hodině a jménu poradce či poradkyně, kteří se jim v daném čase budou věnovat.
  5. V případě studijních otázek a problémů se mohou studenti obrátit na své studijní referentky nebo proděkany pro studium.
  6. O podporu a pomoc v této tíživé situaci se mohou studenti obrátit i na své kolegy studenty – členy Akademického senátu VŠE:

Právě teď nastal ten správný čas ukázat naši lidskost, soudržnost, solidaritu a empatii. Ukázat, že jsme rodina, která dokáže podat pomocnou ruku, když je to potřeba.

Děkujeme všem aktivním a účastným.