Martin Rod – Švédsko

Název hostitelské vysoké školy: Stockholm University

Termín: 02.10.2023 – 20.10.2023 & 04.12.2023 – 15.12.2023

Přístup k zahraničním stážistům
Na katedře počítačových a systémových věd (DSV), kde jsem byl na stáži, panuje velice otevřená a vstřícná atmosféra. A to jak z řad seniorních akademických pracovníků, administrativy, tak dalších doktorandů. Velké poděkování si zaslouží mentor Simon Hacks, který facilitoval moje působení na DSV, dále Janis Stirna, Martin Henkel a další. Prostředí je velmi mezinárodní (Švédsko, Německo, Rumunsko, USA, Čína, Indonésie aj.). Hlavním komunikačním jazykem byla pro mě angličtina. Zajímavá je kultura používání křestních jmen bez rozdílů akademické hodnosti. Celkově přístup hodnotím jako vysoce nadstandardní.
Kvalita organizace stáže
Stáž byla plánována v předstihu dvou měsíců od prvotního zahájení mobility. Nejdříve neformálně jako draft mezi mnou a DSV zastoupenou mentorem. Následně formálně mezi mojí domovskou fakultou (FM VŠE), DSV a z hlediska podpory financování oddělením zahraničních styků (OZS VŠE). Byl sestaven plán činností na mírů mým zájmům a potřebám, který byl zakotven v dokumentu (Learning agreeement) a vzájemně odsouhlasen všemi stranami. Průběh stáže, i díky zřetelnému plánu a obsahu, byl bezproblémový.
Náročnost vykonávané činnosti
Stáž byla, dle jejího zaměření, poměrně časově a kapacitně intenzivní. Literární rešerše a diskuze současného stavu poznání pro ontologii, meta-modelování, detekci architektonického dluhu na základě znalostních grafů kvantitativního přístupu a další byla jednodušší částí. Např. v rámci stáže jsem implementoval detekci architektonického dluhu na základě architektonických vůní (architecture smells), což znamenalo psaní vybraných částí i hluboko do noci.
Soulad vykonávané činnosti se studiem
SAktivity stáže přímo souvisí s mojí publikační činností a disertační prací. Část stáže se týkala pokračováním idejí z již mnou publikovaným článkem z konference. Kdy ve spolupráci s mentorem chceme rozšířený článek dát do recenzního řízení vědeckého časopisu. Ze stáže si odvážím i nová témata, kterým se budu dále věnovat.
Atraktivita místa (města)
Stockholm považuji za nádherné historické město. Širší okolí láká na tamější přírodní či technické památky, které se v podzimním slunci krásně vynikají. Stockholm má pokročilou dopravní infrastrukturu včetně návaznosti na mezinárodní letiště (využil jsem terminál Arlanda) a veřejnou hromadnou dopravu. DSV v Kistě – mimo hlavní kampus univerzity – je velice dobře dostupná díky nedaleké stanici metra.
Kvalita ubytování
V rámci strategie ubytování a k termínům stáže jsem zvolil pokoj na hotelu v bližším centru Stockholmu. Vzhledem k mé spokojenosti z prvního setrvání jsem stejný hotel zvolil i následně. K dispozici jsem měl saunu, posilovnu a další vybavení. Toto řešení, přestože velice komfortní, bylo vykoupeno vyšší cenou, s tou jsme ale již předem počítal.
Příležitosti pro trávení volného času
Stockholm a okolí nabízí řadu možností. Záliv Edsviken zakončený zámkem Edsberg, nebo přírodní rezervace Igelbäckens mezi Kista a Järva nabízí prostor k procházkám po skončení práce. V rámci víkendu / volného času doporučuji navštívit Skansen přímo ve Stockholmu na ostrově Djurgården – slovo „skanzen“ pochází právě z názvu tohoto skanzenu. Dále např. Vasa muzeum, dle stejnojmenné válečné lodi. Rovinatý charakter okolí vybízí k cyklistice. Řada místních bicykl používá jako dopravní prostředek – a to celoročně. Oproti zmíněnému podzimnímu slunci však počítejte s delší tmou v zimě, která v prosinci oproti našim poměrům byla znát. Tu lze však využít např. pro cestu k polárnímu kruhu pro nerušené pozorovaní hvězd či polární záře.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy výjezdu pro osobní rozvoj Získání či prohloubení znalostí v oblastech podnikové architektury (enteprise architecture) zejm. architektonického dluhu (enterprise architecture debt) včetně praktické zkušenosti jeho detekce a kvantifikace pomocí znalostních grafů. Dále řešen bezpečnostní aspekt jazyka Archimate, Meta-útočný jazyk (Meta attack language) založený na matematickém principu neurčitosti a oblast udržitelných informačních systémů. V neposlední řadě práce s architektonickými rámci s akcentem na TOGAF 10 a jejich srovnání vzhledem k českému národními architektonickému rámci pro digitální government.
Hlavní přínosy pro disertační práci Získání zpětné vazby přímo ke konkrétní části disertační práce. Pokračování v oblastech/článcích, které souvisí s tématem disertační práce. Stáž nesloužila tedy k psaní disertační práce per se. Smyslem mobility bylo získat i pohled zvenčí a generovat nové ideje, které jsou následně zapracovány.
Doporučení pro studenty
  1. Obecné – Budujte síť kontaktů, pokud někoho na konferenci potkáte a má k vašemu tématu blízko, tak se ho nebojte oslovit. Díky vlastní proaktivitě a zájmu se mi podařilo vycestovat na velice přínosnou stáž a zároveň získat další zajímavé kontakty.
  2. Konkrétní pro tuto stáž – Víte, že ve Švédsku provozuje stát monopol na prodej alkoholu? Švédi mají v oblibě skořici, nejen ve fikabrödu.