Jakub Zíka – Německo

Univerzita: Universität Konstanz

Termín: 4. 10. 2018 – 15. 2. 2019

Přístup k zahraničním studentům
Na škole funguje International Office, jejíž zaměstnanci se vás ujmout hned při orientation weeku a následně jsou vám k dispozici po celou dobu pobytu. Všichni jsou vstřícní a ochotní pomoci s jakýmkoliv problémem. S vedoucím International Office se ze začátku budete potkávat každý den a jen tak na něj nezapomenete – ať už potřebujete pomoc se sebevážnějším problémem, vždy poradí a ještě vám při tom zvedne náladu či vykouzlí úsměv na tváři, protože téměř jistě přijde s nějakou vtipnou poznámkou.
Kvalita výuky
Co se týče výuky jazyků (měl jsem kurz němčiny a angličtiny), tak je výuka totožná jako u nás – jedná se o jedno cvičení týdně v menších skupinách. Co se týče odborných ekonomických předmětů, tak jste od začátku varováni, že tyto předměty jsou velice náročné (hlavně kvůli různým ekonomickým výpočtům). Oproti výuce u nás jsou některé předměty založeny především na diskuzi mezi studenty – učitel se samozřejmě také zapojuje, ale pokud jsou studenti hodně aktivní, v podstatě diskuzi jen vede a usměrňuje.
Náročnost výuky
Kromě odborných ekonomických předmětů, které jsou těžší vzhledem k nutnosti různých ekonomických výpočtů, je náročnost výuky srovnatelná s naší. Takže pokud se rozhodnete vyjet zrovna sem, rozhodně si nezapisujte třeba tři odborné ekonomické předměty.
Vybavení pro studium
Na první pohled sice komplex univerzitních budov může vypadat zastarale (stejně tak je tato skutečnost patrná v některých vnitřních částech), ale i tak univerzita nabízí velmi kvalitní zázemí pro studium. Nejoblíbenějším místem na studium je rozhodně knihovna, která kromě téměř 2 miliónů knih nabízí stovky studijních míst (s počítačem i bez) a relaxační zónu. Je to natolik vyhledávané místo, že během dne není úplně snadné najít žádné volné místo. Někdy to bylo přímo nemožné.
Příležitosti pro trávení volného času
Plné hodnocení jsem nedal jen proto, že jsem tu byl v zimě, což znamená poměrně velké omezení aktivit pro trávení volného času. Univerzita ale nabízí velké množství sportovních kurzů i v zimě, z kterých si vybere úplně každý. Jelikož se město nachází na hranicích se Švýcarskem, výlety do této krásné, bohužel také drahé země, si určitě nesmíte nechat ujít. Dobrovolné organizace na univerzitě mimo jiné pořádají různé akce pro zahraniční studenty, takže nudit se rozhodně nebudete.
Kvalita ubytování
Nejjednodušší a nejlevnější je požádat o ubytování rovnou v přihlášce, protože si tak zajistíte kvalitní ubytování za výhodnou cenu. Ceny se sice liší (řekl bych, že především podle vzdálenosti od univerzity, protože kvalita se skoro nelišila) podle koleje, která vám je přidělena, ale i tak je to levnější než si shánět ubytování na vlastní pěst. Většinou se jedná o sdílené apartmány pro 4 osoby, kdy každá z nich má vlastní pokoj a sdílíte spolu pouze koupelnu a kuchyň.
Atraktivita místa (města)
Kostnice je krásné město na břehu Bodamského jezera s úžasným výhledem na hory, který si zamiluje snad každý.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Člověk se vydá do neznámého prostředí, kde většinou nikoho nezná a díky tomu dostane možnost poznat sám sebe mnohem lépe. Navíc si zlepšíte své komunikační schopnosti v cizím jazyce (minimálně v angličtině, ne-li ještě v nějakém dalším jazyce) a zjistíte, že to vlastně vůbec těžké není. Kromě toho navštívíte nová místa, poznáte nové kultury, lidi z celého světa. Z některých z nich pak budete kamarády do konce života.
Doporučení pro studenty Pokud váháte, jestli na zahraniční výjezd jet nebo ne, rozhodně jeďte. I kdyby vám nevyšla vaše vytoužená země/univerzita, rozhodně rozhodnutí někam na půl roku vyjet nebudete litovat. Nejsložitější na celém výjezdu je papírování, ale věřte mi, že to přežijete. V případě jakýchkoli dotazů mě neváhejte kontaktovat. Pár slov na závěr…jeďte, jeďte, jeďte!