Sára Černá – Mexiko

Univerzita: Tecnológico de Monterrey, kampus Monterrey

Termín: srpen 2019 – prosinec 2019

Přístup k zahraničním studentům
Učitelé chápou, že zahraniční studenti chtějí zemi procestovat, a proto jsou poměrně benevolentní a chápaví. Většina z nich studentům vyhoví při vyšší absenci nebo při dopsání testu v jiný termín či přesunutí prezentace na jiný termín. Škola pořádá uvítací aktivity pro zahraniční studenty, informační schůzky, kde jim poradí, jak to ve škole/ městě/ zemi chodí, na co si dávat pozor nebo čeho naopak využít. Pořádají se také poznávací výlety, což zahraniční studenti rozhodně ocení. Vedení školy se studenty komunikuje rychle, vstřícně a je neustále k dispozici nejen přes email, ale i osobně ve škole.
Kvalita výuky
Tecnológico de Monterrey je jedna z nejprestižnějších univerzit ve střední a jižní Americe a je prohlášena za nejlepší univerzitu v Mexiku, proto soudím, že kvalita výuky je vysoká. Od svých mexických kamarádů, kteří tam studují, vím, že studium není úplně lehké. Neustále musejí nastudovávat teorii, vypracovávat různé prezentace a jiné úkoly. V rámci studia také pracují na projektu pro konkrétní firmu. Za projekt následně získají ocenění a certifikaci. Většinou se stávají specialisty v daném oboru.
Výuka se zakládá na nastudování teorie s využitím subjektivních znalostí a zkušeností jednotlivce. Často se píšou reflektivní úvahy. Učitelé jsou odborníci ve svém oboru. Vyučují-li v angličtině, většina z nich jazyk ovládá bravurně.
Náročnost výuky
Náročnost závisí na konkrétním předmětu. Celkově jsou taková dvě menší zkoušková období, ve kterých se konají průběžné či závěrečné prezentace a testy.
Vybavení pro studium
Kampus je naprosto dokonale vybaven. Nachází se v něm šestipatrová knihovna se studovnami a relaxační zónou, kterou každodenně využívá obrovské množství studentů. Kampus disponuje také jazykovými laboratořemi, počítačovými učebnami, které jsou k dispozici každý den od rána do noci, nebo místností určenou pouze na spaní.
Příležitosti pro trávení volného času
Přímo v kampusu je skvělé prostředí plné zeleně a zvířat (srnci, pávi, kachny, veverky, …), ve kterém se dá relaxovat. Nachází se tam plně vybavená posilovna, kurty na volejbal, tenis a basket, plavecký bazén, knihovna a spoustu kaváren a restaurací. Několikrát do měsíce v kampusu probíhají zápasy v americkém fotbalu či basketbalová utkání.
V Monterrey je pak spousta věcí k vidění. Je zde možnost procházek v centru – hlavní náměstí Macroplaza; nádherný park Fundidora, kde se dá jezdit na kole či bruslích, nachází se tam také zábavní park; starší čtvrť Barrio Antiguo; procházka kolem umělé řeky Paseo Santa Lucía. Město je obklopené horami, na které se konají každý týden skupinové výšlapy. V horách se nacházejí také dva ekologické parky – Chipinque a La Estanzuela.
Kolem Monterrey jsou pak další zajímavá města a místa, např. Santiago, vodopády Cola de Caballo atd.
Po Mexiku je pak velmi dostupné cestování autobusy či letadly. Je tam spousta atraktivních míst s bohatou historií, která stojí za to navštívit.
Kvalita ubytování
Já osobně jsem si pronajala místnost v rodinném domě, ve kterém bydlela mexická rodina (nejednalo se o program host family – to je o moc dražší a nenabízí nic navíc). Všem doporučuji bydlet právě s mexickou rodinou. Nejen, že budete muset dennodenně komunikovat ve španělštině, ale se vším vám pomůžou a budete mít svou „druhou rodinu“ v takto exotické zemi. Byla to pro mě úžasná zkušenost a jsem ráda, že jsem se takto rozhodla.
Univerzita nabízí různé typy ubytování – host family, studentské rezidence či ubytování přímo v kampusu.
Spousta studentů též bydlela přes Airbnb.
Atraktivita místa (města)
Kampus, město i země jsou opravdu atraktivní a nabízí spoustu možností k trávení volného času (viz Příležitosti pro trávení volného času).
Mexičani jsou úžasní lidé – milí, veselí, RÁDI se vším pomůžou. Hned vás přijmou mezi sebe a seznámí se svými přáteli či dokonce rodinou.
Další bod, který dělá Mexiko velice atraktivním místem, je jídlo. Jídlo je výborné a levné, a nebojte, nepálí. Respektive – pálivost si můžete sami určit nebo jídlo dochutit pálivými salsami.
Mexiko je rozmanitá země, ve které najdete nádherné pláže s čistým a teplým mořem, pouště, vysoké hory, džungle, vodopády či krásná města s bohatou historií a kulturou.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Před výjezdem jsem měla strach, že to nezvládnu – že nezvládnu být tak „dlouho“ sama na tak moc vzdáleném místě a mluvit jazykem, který jsem se učila teprve jeden semestr. Ale jakmile jsem přijela do Mexika, otevřela jsem se novým zkušenostem a strach opadl. Byla to pro mě životní zkušenost, která mě obohatila ve všech aspektech. Naučila jsem se mluvit novým jazykem (španělsky) a zdokonalila se v angličtině. Jsem sebevědomější v používání cizích jazyků a věřím v sebe sama. Tamní život mně naučil se o všechno umět postarat i sama. Jsem více extrovertní a dokážu se lépe seznamovat.
V bodech:

  • noví přátelé a druhá rodina,
  • zdokonalení se v angličtině,
  • naučení se nového jazyka na hovorové úrovni,
  • poznání jiné kultury a krás tak exotické země,
  • samostatnost, soběstačnost.
Doporučení pro studenty Mexiko a konkrétně TEC de Monterrey, kampus Monterrey, doporučuju s čistým svědomím „všema deseti“. Byla to nejlepší zkušenost v mém dosavadním životě a věřím, že i ostatní to budou vnímat stejně. Pokud máte šanci, nebojte se a vyjeďte právě do Mexika. Je to země plná přátelských, laskavých a veselých lidí, nádherné a rozmanité přírody a výborného jídla.