Lucie Ferdová – Brazílie

Univerzita: Escola de Administração de Empresas de São Paulo

Termín: 31. 1. 2019 – 30. 6. 2019

Přístup k zahraničním studentům
Přístup byl dobrý, na začátku nám přidělili jednoho zástupce, který se o nás staral, takže kdykoliv jsme něco potřebovali, tak jsme se mohli obrátit na něj. Na emaily odepisoval rychle nebo měl i svou kancelář, kam jsme mohli zajít v konzultačních hodinách. Vyučující taky byli všichni hodní a milí.
Kvalita výuky
Kvalita výuky se nedá moc srovnávat, jelikož Brazilci mají úplně jiný systém výuky. Semestr byl rozdělen na dvě části, kdy jsem v každé z nich měla jiné předměty. Každý předmět měl jen 3 hodiny týdně, což pro mě byl velký nezvyk. Měli jsme přednášky se cvičením dohromady, hodiny však byly o dost více interaktivní než na FM. Vůbec jsme nepsali testy během semestru, ani vlastně testy závěrečné. Byli jsme hodnoceni podle prezentací, esejí, term paperů apod. Takže jsme měli hodně práce během semestru.
Náročnost výuky
Záleží na předmětu. Měla jsem čtyři předměty a všechny byly tak stejně náročné.
Vybavení pro studium
Vybavení bylo dobré, ale na univerzitě jsem se moc neučila, učila jsem se víc doma, ale každopádně byla součástí knihovna, pak poměrně dost studoven, kde byl klid a mohla jsem se učit. Součástí knihovny byly počítače a tiskárny, které jsme mohli využívat.
Příležitosti pro trávení volného času
Příležitostí bylo dost! Měla jsem dost času na poznávání Sao Paula a vlastně i celé Brazílie. Tím, že jsme neměli moc školy, tak jsme hodně cestovali. Byli jsme například v Riu de Janeiru na karnevale, v Chile, Argentině a koukla jsem se na 14 dní i na Kostariku.
Kvalita ubytování
Bydlela jsem se 6 dalšími studenty ve sdíleném apartmánu. Bylo to celkem v pořádku, až na občasný nepořádek a obsazenost koupelny, když jsem se chtěla zrovna vysprchovat. Ceny však byly dost vysoké, ale s tím se musí v São Paulu počítat. Platila jsem 1250 reálů za hodně malý pokojík, za střední pokoj to bylo 1850 a za velký 2100. (1 reál = 6 Kč)
Atraktivita místa (města)
Atraktivita města byla velká, São Paulo je obrovské město, takže si tam každý něco najde, a když ne, tak vycestovat je vždycky možnost.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Tento pobyt pro mě měl velký kulturní přínos, jelikož Brazílie je úplně odlišná od ČR. Naučila jsem se jinak koukat na svět.

Naučila jsem se trošičku portugalštinu a určitě jsem si zlepšila angličtinu.

Doporučení pro studenty Toto byl již můj druhý zahraniční výjezd a mým doporučením je, abyste sebrali a určitě také někam vycestovali.