Lucie Komínková – Belgie

Univerzita: Ghent University

Termín: 20. 9. 2018 – 1. 2. 2019

Přístup k zahraničním studentům
Perfektně organizované Welcome days, kde se člověk dozvěděl vážně vše důležité, seznámil se s novými spolužáky. Po celou dobu pobytu byly pořádané akce organizací ESN, ač už šlo o sportovní aktivity výlety či například karaoke nebo kina. Co se týče přístupu učitelů, zde nebyl žádný rozdíl mezi tím, jak přistupovali k zahraničním studentům a belgickým. Magisterské studium je v angličtině, takže všichni studují za stejných podmínek.
Kvalita výuky
Studovala jsem předměty především z marketingu, které byly zaměřeny nejen na teorii, ale i na praxi. V každém předmětu byla část, kde jsme v praxi museli využít naše znalosti. Věřím, že obsah studia byl velice přínosný a kvalitní.
Náročnost výuky
Výuka byla velmi náročná jak časově, tak obsahově. Přednášky trvali 3-4 hodiny na každý předmět, a tak držení pozornosti na konci bylo pro normálního studenta prakticky nemožné. Co se týkalo zkoušek, bylo hodně množství učiva, ale když člověk v semestru pracoval poctivě na semestrálních pracích a dával pozor na přednáškách dalo se to zvládnout.
Vybavení pro studium
Líbilo se mi, že na jednom předmětu jsme hráli „online hru“, kde jsme budovali vlastní podnik a rozhodovali a výrobě, marketingu atd. Jinak celkově vybavení pro studium bylo dostatečné. V každé budově školy byly studovny s dostupnou Wi-Fi a na každé fakultě byla přístupná knihovna. Bohužel ne v každých učebnách byly zásuvky, takže notebook po 4hodinových přednášce umřel a když jsem měla poté další hodinu už jsem si do něj nemohla psát poznámky.
Příležitosti pro trávení volného času
V Gentu je mnoho možností, jak trávit volný čas a každý si vybere dle svého. Ačkoliv nejsem příznivcem muzeí, až mě překvapilo, že v zde jsem do muzeí chodila ráda, a dokonce mě to i
bavilo Kromě toho je v Gentu spousty památek, které stojí za to navštívit. Kromě vzdělávacích aktivit je zde samozřejmě i zábava počínaje posilovnou, bazénem, sporty pořádané ESN přes společenské aktivity se studenty, jako byla například mezinárodní večeře či poznávání belgických tradic. Samozřejmě nechybí ani noční život, hned vedle kolejí se nachází ulice, kde je jeden klub za druhým, takže si každý vybere podle svého. Co k Belgii jednoznačně patří je kolo, které s největší pravděpodobností budete mít i vy, protože je tak hrozně jednoduché se pohybovat po městě ale i mimo něj. Ve městě i kolem něj je spoustu pěkných míst, kam stojí za to si na kole vyjet.
Kvalita ubytování
Za mě ubytování: velká spokojenost. Bylo to poprvé, co jsem bydlela na koleji a určitě doporučuji (alespoň v Gentu). Každý měl svůj vlastní pokoj s koupelnou. Kuchyň byla sdílená na patře, kde bylo asi 20 studentů. Může se zdát, že 20 studentů na jednu kuchyň je moc, ale snad jen jednou se mi stalo, že bych musela počkat, než se uvolní místo. Jediné, co mi na ubytování nevyhovovalo byla dražší cena a to 444 EUR měsíčně, ale s tím se bohužel nedalo nic dělat.
Atraktivita místa (města)
Hodně lidí se mě teď ptá, jestli bych tam jela znovu a moje odpověď je: rozhodně ano. Je pravda, že Gent není tak velké město a prakticky už ho znám celé, ale Gent má svoje kouzlo, které se nejenom mne, ale co vím, tak spousty dalších studentů z Erasmu dotklo. Když jsme na Vánoce každý odjel na pár dní domů do své země a poté se vrátili, mluvili jsme o Gentu jako že jsme se vrátili domů, a ne z domova. Gent je super místo pro mladé lidi, protože se tam neustále něco děje. Celkově toto město má moderní smýšlení, jak už nad tím že podporuje mladé lidi ve studiu, tak například i jak se snaží starat o životní prostředí.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Zlepšení angličtiny; kulturní rozhled; uvědomění si sama sebe; překonání komfortní zóny; osamostatnění
Doporučení pro studenty Jestli se někdo dostane na tuto školu, vím že si to určitě užije. Je zde mnoho mezinárodních studentů, a o to vlastně jde, poznat něco nebo někoho nového, takže se určitě nebojte a komunikujte, ostatní jsou na tom stejně jako vy, nikoho neznají a jsou v novém městě na nové škole.