Kateřina Kindlová – Mexiko

Univerzita: Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Monterrey (Tecnológico de Monterrey)

Termín: srpen 2018 – listopad 2018

Přístup k zahraničním studentům
Ve škole fungovala International Office (kancelář pro mezinárodní studenty), kde Vám byly vždy ochotni pomoc s čímkoliv. Ať již osobně či velmi dobrou a rychlou emailovou konverzací.
Kvalita výuky
Vyučování bylo pojato jako přednáška a cvičení v jednom. Předměty, které jsem studovala já, byly vyučovány zajímavě a naučně.
Náročnost výuky
Já jsem studovala předměty, které mě zajímaly a byly mi uznány do volitelných předmětů. Tedy tím, že mě předměty bavily, jsem neměla s výukou problém. Ale vím, že někteří moji mezinárodní spolužáci měli s odbornými předměty mnohem více práce nežli já, jelikož nároky byly vyšší. Ovšem vyučující vždy vycházeli mezinárodním studentům vstříc.
Vybavení pro studium
Škola je vybavená velmi moderně. K dispozici byla i jazyková učebna, do které jste po registraci mohli chodit procvičovat jazyky (např.: španělštinu). Několik počítačových učeben, kinosál pro promítání filmů a dokumentů. Učebny s interaktivní tabulí. Velká knihovna s přístupem k počítačům, ovšem také s místy pro odpočinek a relax. Možnost tisku jak v knihovně, tak v copy centru přímo na kampusu. Odborné laboratoře a dílny.
Příležitosti pro trávení volného času
Přímo na kampusu jsou možnosti pro volný čas bohaté. K dispozici je návštěva posilovny, která je pro studenty zdarma. Také možnost navštívit školní bazén jednou týdně zdarma, či se přidat do školního plaveckého týdnu. Škola nabízí mnoho mimoškolních aktivit jako např.: fotbal, sochařství, fotografování, salsu atd. Dále je na kampusu možnost navštívit kavárnu Starbucks (tři prodejny), a nespočet jiných stravovacích zařízení přímo v kampusu, tak i v jeho okolí (od restaurací až po street food stánky). V okolí kampusu je také možnost zajít do kina či na bowling. Během semestru se na kampusu pořádalo nespočet školních akcí jako trhy, festivaly, filmová promítání, návštěva muzeí a jiné…
Kvalita ubytování
Ubytování si každý student musí zařídit sám. Já jsem si ho sjednala na první měsíc pobytu skrze službu Airbnb již před od letem. A po příjezdu jsem se s kamarádila s majitelkou a domluvila se s ní na pronájmu soukromě. V Monterrey se dá sehnat kvalitní ubytování různého typu a za různé peníze. Od dražších i po levnější jako např. sdílené bydlení. Ovšem jedno velké mínus se kterým musíte počítat, pokud se rozhodnete pro Mexiko je hmyz (mravenci, komáři a ano bohužel i šváby 😀 ) všeho druhu v jakémkoliv typu ubytování. Kvůli tropickým teplotám a těžkým dešťům je to nevyhnutelné. Ovšem když si koupíte sprej a budete preventivně byt vystříkávat jako já, nebudete s nimi mít velké problémy.
Atraktivita místa (města)
Mexiko jako samo o sobě je velmi zajímavá destinace kam na studijní pobyt vyrazit. Možnosti cestování jsou veliké a finančně i velmi dobře dostupné. Země je krásná, exotická a plná kultury, která se velmi liší od té evropské. Samo město Monterrey nebylo tak zajímavé jako jiná města a místa, která jsem navštívila. Ovšem líbilo se mi tam studovat. Potkala jsem tam strašně super lidi (mezinárodní i místní) a také jsem si ve městě připadala bezpečně.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Nevyčíslitelné!! Přes mé velké prvotní obavy, byla tahle volba vyjet a zrovna do Mexika jedna z nejlepším co jsem kdy udělala. Přineslo mi to osobní růst. Donutilo mě to se osamostatnit a více dospět. Poznala jsem úžasné lidi z různých koutů světa a udělala si přátelství na celý život. Procestovala zajímavá místa a prozkoumala odlišnosti cizí kultury. Zdokonalila jsem se v angličtině a trochu pochytila základy španělštiny. Také jsem se podívala a vyzkoušela si, jak vypadá výuka na prestižní zahraniční škole. Rozhodně pokud se mi to povede, tak chci vyjet znovu na magisterském studiu! 😊
Doporučení pro studenty Vyberte si typ ubytování nejen dle finančních prostředků, ale také podle toho abyste se v něm cítili dobře a bezpečně. Vyberte si předměty, co vás zajímavý a budou vás bavit (třeba volitelné). Cestujte, jak jen to půjde, nejlépe ve skupině přátel – je to větší sranda a také je to mnohem bezpečnější. Poznejte kulturu země a její odlišnosti. Užívejte si to, jak nejvíce to půjde, ale buďte obezřetní. Mexiko je krásná země plná laskavých lidí, ale stále je třeba nezapomínat, že nejste v Evropě a že být opatrný je nezbytné. Pokud ještě nejste rozhodnutí, zda vyjet na výměnný pobyt tak vám říkám…určitě jeďte!! Budete na to vzpomínat celý život! 😊